Porównanie szamb betonowych i plastikowych

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w szambo plastikowe czy może lepiej postawić na zbiornik wykonany z betonu. Okazuje się, że zdecydowanie trwalszym rozwiązaniem jest szambo betonowe. I wcale nie jest to jedyna zaleta tego typu szamb. Ogólnie przed rozpoczęciem budowy szamba należy sprawdzić poziom wód gruntowych. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element.

Wytrzymałe i szczelne szamba betonowe

dwukomorowe szambo betonoweZdarza się, że poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki. Wystarczy sobie wyobrazić, co może się wydarzyć, gdyby przy wysokim poziomie wód gruntowych zainstalować w gruncie szambo plastikowe. Tego typu zbiornik jest bardzo lekki. Jeśli szambo nie jest wypełnione, zbiornik mógłby wydostać się na powierzchnię. W jaki sposób? Ulewa, długotrwałe deszcze mogłyby jeszcze bardziej podnieść już wysoki poziom wód gruntowych. Woda podziemna wywierałaby nacisk na dno zbiornika plastikowego, który ze względu na swoją niewielką masę, mógłby ulec wypchnięciu. Taka sytuacja nie będzie miała miejsca w przypadku szamba betonowego. Zwłaszcza jeśli będzie to dwukomorowe szambo betonowe, które jest jeszcze cięższe. Tego typu zbiorniki ważą zdecydowanie więcej niż szamba plastikowe, przez co nie ma możliwości, by woda gruntowa w jakikolwiek sposób je wyniosła na powierzchnię. To jednak nie wszystko. Zbiorniki betonowe są też szczelniejsze. Wiadomo, że szamba plastikowe budowane są obecnie z trwałych materiałów sztucznych, grubszych, ale to mimo wszystko nie zastąpi warstwy betonu, która doskonale wpasowuje się w podłoże. Szamba dwukomorowe mają zazwyczaj jeden właz. Po prostu są one połączone ze sobą kanałem, który znajduje się na dnie obu zbiorników. Najpierw szamba wypełniają się do wyrównania poziomów w obu zbiornikach. Kiedy nieczystości w obu zbiornikach znajdują się na poziomie kanału, wtedy nadmiar nieczystości wprowadzanych do głównego zbiornika będzie gromadzony w drugim. Dzięki temu jednocześnie wypełnia się zarówno zbiornik główny jak i zbiornik dodatkowy. W przypadku zabudowy szeregowej czy dużych gospodarstw domowych szamba mogą mieć jeszcze więcej komór.

Jest to po prostu rozwiązanie o wiele bardziej praktyczne. Kiedy dojdzie do wypełnienia wszystkich komór konieczne jest wypompowanie nieczystości przy pomocy szambowozu. W zależności od tego, ile nieczystości produkuje gospodarstwo domowe, zazwyczaj konieczne jest wypompowywanie co kilka miesięcy. Koszt wypompowania nieczystości z jednego zbiornika w zależności od jego pojemności to kwestia od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.