Prawidłowe pokrycie dachu strzechą

Wielu z nas z pewnością pamięta z dzieciństwa stare domy, których dachy pokryte były słomą lub trzciną. W dawnych czasach korzystało się z takich materiałów, ponieważ dostęp do drewna, czy też innych surowców był bardzo trudny, a czasami wręcz niemożliwy. Ponadto, często po prostu właściciele domów nie mieli na nie pieniędzy. Obecnie pokrywanie domów strzechą wraca. Decydujemy się na nią nie tylko ze względów wizualnych, ale również dlatego, że jest to naturalny materiał.

Jak wybrać trzcinę na dach?

strzecha na dachDecydując się na pokrycie dachu strzechą, na samym początku trzeba się do tego dobrze przygotować. Oczywiście można układać ją na konstrukcjach dwuspadowych lub czterospadowych, a także półszczytowych. Ważny jest tutaj przede wszystkim ostry kąt, który powoduje, że woda podczas opadów szybciej spływa i nie zatrzymuje się na materiale. W związku z tym nie ulega on szybkiemu niszczeniu. Wybierając trzcinę warto wziąć pod uwagę także okna dachowe, kominy, czy inne elementy, które trzeba będzie odpowiednio zabezpieczyć. Jednak wybierając ten materiał wiele osób skupia się na tym kiedy dokładnie był zbierany. Strzecha na dach powinna być jednoroczna i skoszona późną jesienią. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ściąć ją również zimą, pod koniec listopada, jednak należy zrobić to przed pierwszymi przymrozkami. Przed rozpoczęciem układania każda firma sprawdza wilgotność tego materiału. Standardowo, nie powinna ona przekraczać piętnastu procent. Nie można także zapominać o zabezpieczeniu trzciny przed ogniem. Impregnacja przeprowadzana jest przez firmy, które mają ją w swojej ofercie. Decydując się na cały proces, najlepiej jest przeprowadzić go jesienią. W ten sposób można uniknąć letnich burz i późniejszych opadów śniegu, które mogą nie tylko przeszkodzić w układaniu strzechy, ale również jej zaszkodzić. Obecnie na rynku znajduje się wiele firm, które zajmują się tego rodzaju zleceniami. Warto skorzystać z ich usług, by być pewnym, że materiał został dobrze przymocowany i dach będzie sprawdzał się przez wiele lat.

Pokrywanie dachu trzciną staje się coraz popularniejsze. Jest to wytrzymały materiał, który przede wszystkim może służyć nawet przez osiemdziesiąt lat. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać, by sprawdzać strzechę po każdej ulewie i burzy. Jeśli znajdują się na niej gałęzie, dobrze od razu usunąć je przy pomocy grabi. Co więcej, dach z trzciny nie tylko będzie ładnie się prezentował, ale również zapewni niepowtarzalny zapach w pomieszczeniach, a także zadba o klimat w całym domu.