Profesjonalna maszyna vendingowa

Wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych wprowadzono do sprzedaży specjalne automaty samoobsługowe, w których można było kupić zimne napoje lub słodycze. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i szybko zaczęto rozwijać tą ofertę. Obecnie w automatach można kupić znacznie więcej produktów, przez co stały się one bardzo popularne nie tylko w Stanach, ale w całej Europie.

Co kupimy w maszynie vendingowej?

maszyna vendingowa z lekamiJuż kilka dekad temu, trafiły do nas pierwsze modele maszyn vendingowych, które oferowały zimne napoje i przekąski lub gorące napoje przygotowywane na bieżąco. Ich popularność nie rosła aż tak szybko jak za oceanem, ale do dzisiejszego dnia możemy ich spotkać tysiące w naszym kraju. Przede wszystkim są to samowystarczalne urządzenia, które nie potrzebują sprzedawcy do obsługi, gdyż klient samodzielnie wykonuje całą operację. Na rynku znajdziemy automaty sprzedające kawę, herbatę i gorącą czekoladę, maszyny mieszane z przekąskami w postaci batonów, ciastek czy wafelków oraz zimnymi napojami w puszkach i butelkach, a także urządzenia z lodami. Nowością na rynku jest maszyna vendingowa z lekami, którą możemy spotkać na terenie apteki lub w jej pobliżu. Jest to nowoczesne podejście do sprzedaży, ponieważ klienci, którzy chcą w aptece kupić leki wydawane bez recepty, czy podstawowe artykułu higieniczne o niewielkich rozmiarach, mogą skorzystać z usług automatu vendingowego, gdzie nigdy nie ma kolejek. Obsługa takiego urządzenia zabiera maksymalnie kilkadziesiąt sekund, w trakcie których wybiera się produkt, dokonuje płatności i odbiera z podajnika przedmiot transakcji. Tego typu automaty są przeważnie nabywane przez właścicieli aptek, którzy w ten sposób tworzą nowy kanał sprzedaży samoobsługowej, który może znacząco zwiększyć zyski firmy. Warunkiem dużej sprzedaży jest dobra lokalizacja urządzenia vendingowego. Musi się znajdować w miejscu, gdzie każdego dnia przebywa stosunkowo dużo potencjalnych klientów, gdyż tylko wtedy jest spora szansa na dokonanie transakcji sprzedaży.

Maszyny vendingowe są projektowane w taki sposób, aby maksymalnie zminimalizować koszty i zwiększyć zyski. Właściciel urządzenia nie musi codziennie sprawdzać jego stanu magazynowego, ponieważ kiedy będą się kończyły zapasy produktów lub ich daty będą się zbliżały do końca okresu zdatności do spożycia, to dostanie on powiadomieniem mailem lub smsem. Często w aptece stoją w kolejce ludzie, którzy chcą kupić jakiś drobiazg. Umożliwienie im zakupu w automacie, z pewnością znacznie zmniejszy ilość osób oczekujących.