Przewagi nitownic ręcznych nad automatycznymi

 

Spośród wielu różnych metod na łączenie ze sobą różnych elementów czy powierzchni, to nitowanie wyrasta na prawdziwego lidera. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka, ale najważniejszym jest różnorodność nitów i urządzeń do nitowania, ale także dostępność nitownic w różnych cenach, dzięki którym można z nich korzystać profesjonalnie jak i w użytku domowym.

Jakie są zalety nitownic ręcznych?

nitownica ręcznaAby móc nitować, potrzebujemy dobrego urządzenia do nitowania, czyli tak zwanej nitownicy. Występują one w kilku rodzajach i odmianach, ale jedną z najpopularniejszych jest nitownica ręczna. Oprócz niej występuje również nitownica pneumatyczna czy akumulatorowa. Początkowo, to właśnie te dwa rodzaje nitownic wydają się lepszym rozwiązaniem, ze względu na to, że nitownicą ręczną trudno jest uzyskać taką samą siłę podczas montażu każdego nitu. Jak się jednak wydaje, to nitownice ręczne mają więcej zalet, szczególnie jeżeli mówimy o użytkownikach prywatnych, lub gdy nie mocujemy nitów w ilości hurtowej. Jakie są więc zalety nitownic ręcznych? Przede wszystkim – dużo lepsza jakość wykonania i znacznie niższa awaryjność. Wynika to z faktu, że markowe nitownice ręczne dobrej jakości, wykonywane są z jednego odlewu aluminium, dzięki czemu są znacznie odporniejsze na upływ czasu, a ich obudowa nie ma problemów ze spasowaniem. Dodatkowo, nitownice ręczne, w odróżnienie od tych automatycznych, nie posiadają w swoim wnętrzu zaawansowanych układów elektronicznych, w związku z czym po prostu nie za bardzo ma się w nich co psuć, więc zakup tego typu nitownic jest bardziej przyszłościowy. W związku z brakiem zaawansowanych układów elektronicznych w swoich wnętrzach, nitownice ręczne są znacznie mniejsze, lżejsze, dzięki czemu praca z nimi jest bardziej komfortowa, nawet jeżeli mamy do zamocowania wiele nitów. Zdecydowanie największą zaletą nitownic ręcznych jest fakt, że do swojej pracy nie wymagają one źródła zasilania. W związku z czym można ich używać podczas remontów czy prac wykończeniowych domów i mieszkań, które nie zostały jeszcze podłączone do sieci elektrycznej, a także do prac wykonywanych na przykład na działkach, gdzie czasem również są problemy z dostępem do tego typu instalacji. Dodatkowo nitowanie przy pomocy nitownic ręcznych jest znacznie prostsze i poradzi sobie z nim nawet osoba początkująca.

Aby nitowanie nie sprawiało nam żadnych problemów i przebiegało sprawnie, trzeba wcześniej zakupić dobrej jakości nitownicę. Jak się okazuje, nie zawsze zaawansowane, profesjonalne urządzenia do mocowania nitów są lepszym wyborem, szczególnie, jeżeli mowa o pracach gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej.