Radca prawny czy adwokat?

Kiedy mamy ważną sprawę w sądzie i chcemy ją wygrać, to wtedy potrzebujemy odpowiedniego specjalisty. Tym specjalistą będzie doświadczony adwokat. Pomoże on nam również wtedy kiedy trzeba zawrzeć trudno umowę z kontrahentem. Przeanalizuje całą umowę i powie nam dokładnie czy warto ją podpisać, czy też coś zmienić. Możemy w tej sprawie wybrać adwokata albo radcę prawnego. Bardzo często osoby, które korzystają pierwszy raz z adwokata zastanawiają się nad tym czy udać się do adwokata, czy może do radcy prawnego, czym to się różni itd. Dlatego w tym krótkim artykule odpowiemy sobie na te pytania.

Jakiego adwokata wybrać?

doświadczony adwokat z PoznaniaMimo że zawody takie jak adwokat i radca prawny pokrywają się ze sobą, to jednak są to dwa różne zawody. Obydwaj z pewnością ukończyli studia wyższe na kierunku prawa oraz musieli ukończyć 3-letni aplikację radcowską i adwokacką. Na koniec już musieli zdać odpowiedni egzamin, który składa się z szeregu trudnych pytań i zazwyczaj trwa kilka dni. Organizowany jest przez ministra sprawiedliwości i dopiero kiedy dany kandydat zdawał egzamin może przyjąć tytuł adwokata albo radcy prawnego. Dobry i doświadczony adwokat z Poznania pomoże nam sporządzić odpowiednie pisma urzędowe czy też prawne, opracuje dla nas niezbędne projekty aktów prawnych, będzie nas reprezentował przed sądami, a także w urzędach. Dodatkowo zawsze możemy korzystać z jego porad prawnych. Dobry adwokat, jak również radca prawny pomogą nam w sytuacjach, gdy musimy udać się przed sąd cywilny karny albo też administracyjny. Mogą oni nas reprezentować także przed trybunałem Konstytucyjnym sądem najwyższym oraz wszystkimi możliwymi urzędami i organami władzy publicznej. Doświadczenie adwokaci pomogą nam zarówno w sprawach indywidualnych, kiedy mamy sytuację rodzinne, ale także pomogą nam, gdy prowadzimy własną firmę i musimy rozwiązać pewien problem związany z prowadzeniem działalności. Radcy prawni, jak również adwokaci są w stanie pomóc nam praktycznie w każdej sytuacji, więc bez względu na problem możemy się z nimi kontaktować i prosić o pomoc. Możemy korzystać z ich porad od czasu do czasu, ale także możemy zatrudnić dziś na stałe.

Jedyna różnica między radcą prawnym a adwokatem jest taka, że z adwokatem podpisujemy umowę cywilnoprawną, a z radcą dodatkowo możemy zawrzeć umowę o pracę. Adwokaci wykonują swoją pracę jako indywidualna działalność gospodarcza, a radcy prawni muszą zostać zatrudnieni na umowę o pracę. Innych różnic nie ma, ponieważ mają oni tę samą wiedzę i niezależnie od tego do kogo się uda my i tak otrzymamy niezbędną pomoc.