Rekuperacja w nowoczesnych zakładach

W dobie szczególnego nacisku na ochronę środowiska bardzo ważnym aspektem są nowoczesne technologie, które umożliwiają ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to podyktowane zarówno aspektami moralnymi jak i również uwarunkowaniami prawnymi krajowymi i międzynarodowymi. Coraz więcej dużych przedsiębiorstw zwraca uwagę na konieczność modernizacji linii produkcyjnej w celu sprostania zaostrzającym się przepisom prawnym.

Odzysk ciepła z wykorzystaniem rekuperatora

RekuperatorW tym celu podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz cieplną w zakładzie. Oprócz tego podejmowane są również próby zwiększenia sprawności samego procesu co również przynosi wymierne korzyści. Jednym ze sposobów na poprawienie efektywności jest instalacja nowoczesnych urządzeń służących do odzysku ciepła z powietrza. Proces ten może zostać wykonany jednak wyłącznie w nowobudowanych częściach obiektu. Tam, gdzie zainstalowana jest wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna nie ma za bardzo szans na dostosowanie jej do wymagań niezbędnych do instalacji rekuperatora. Coraz częściej urządzenia te są uwzględniane przez projektantów w swojej pracy. Rekuperator jest dobrą alternatywą do wcześniej wspomnianej wentylacji grawitacyjnej czy mechanicznej. Zapewnia on większą wydajność a zarazem obniża koszty eksploatacji dzięki opcji odzysku ciepła z otoczenia. Warto dodać, że instalacje bazujące na rekuperacji wiążą się z dużymi nakładami finansowymi na samym początku inwestycji. W późniejszej fazie przynoszą jednak same korzyści co sprawia, że w perspektywie kilku lat cała inwestycja zwraca się. Podczas wyboru typu wentylacji w obiekcie projektant musi wziąć więc pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Najważniejszą z nich jest oczywiście budżet, który narzuca inwestor. W przypadku mniejszych środków przeznaczonych na realizację danego projektu z całą pewnością zostanie zainstalowana wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna.

W przypadku nowoczesnych obiektów, które mają stanowić wizytówkę danej firmy często inwestorzy sięgają po najnowsze technologie, które stanowią bardzo dobry punkt wyjścia do prezentacji działalności danego przedsiębiorstwa. W takich miejscach doskonale sprawdzi się rekuperacja, która oprócz korzyści ekonomicznych podnosi również renomę budynku co sprawia, że należy on do grona nowoczesnych oraz innowacyjnych. Decydując się na taki krok należy pamiętać żeby montaż rekuperatorów zawsze zlecać kompetentnym firmom, które posiadają odpowiednie umiejętności oraz dają gwarancję prawidłowego wykonania usługi.