Rodzaje rolek łożyskowych

Budowa maszyn produkcyjnych jest dla wielu ludzi czarną magią. Nic dziwnego, bo ogrom elementów i czynników, dzięki którym maszyny te dobrze spełniają swoje role jest przeogromny. Jednym z takich drobniejszych urządzeń są rolki łożyskowe mające szerokie zastosowanie na produkcji ciągłej. Dzięki nim następuje obrót i napędzanie taśmy, a więc produkcja ma swoją ciągłość. Rolki łożyskowe mogą jednak występować w różnych formach.

Jak wyglądają rolki łożyskowe?

Rolka łożyskowaJakby przypatrzeć się rysunkowi technicznemu obrazującemu schemat rolki łożyskowej, można stwierdzić, że nie jest to zbyt skomplikowane urządzenie. Element ten przypomina nieco śrubę z gwintem. Gwint ten spełnia jednak swoją ważną funkcję. Jest on obudowany metalem, jednakże wewnątrz znajduje się nierówna powierzchnia. Są to rzędy tak zwanych wałeczków, które umożliwiają ruch. Pomiędzy nimi rozprzestrzeniony jest smar, ażeby się między sobą nie zacierały. Wałeczki ułożone są na pierścieniu oporowym, co jest optymalne dla wydajności i żywotności urządzenia. Jest to stosunkowo młoda technologia, którą coraz częściej się stosuje. Aby rolka łożyskowa mogła pracować automatycznie i bez zarzutu, dodatkowym elementem jest uszczelka chroniąca przed wszelkimi zabrudzeniami,a co za tym idzie – przed zatarciami. Taka jest właśnie budowa roli tłocznej pracującej efektywnie na wysokich obrotach. Same rolki mogą mieć trzpień lub mogą tez pracować bez jego obecności. Rolki toczne mogą mieć pierścień zewnętrzny, który jest zaokrąglony, lub płaski. Stosuje się je w zależności od potrzeb produkcyjnych. Pierścień płaski doskonale sprawdza się przy prowadzeniu prostego toru, z kolei pierścień zaokrąglony do toru zakrzywionego. W rolkach łożyskowych bardzo ważne jest dokładnie wyregulowanie i wypozycjonowanie ich w odpowiedniej osi. Nie bez znaczenia jest także stosowanie smaru oraz poprawianie uszczelek, które stanowią ważne funkcje, o których wspomniano powyżej. Jeśli rolki posiadają trzpień, jest on mocny i zbudowany ze stali. Zaprojektowano go w ten sposób, aby zapewnić wysoką wytrzymałość całego urządzenia.

Są to podstawowe i teoretyczne informacje na temat rolek łożyskowych. Aby jeszcze ściślej zrozumieć ich mechanizm, warto nabyć praktykę w zakładach produkcyjnych bądź też przypatrzeć się na te urządzenia dostępne w sklepach. wówczas o wiele łatwiej będzie wyobrazić sobie mechanizm ich działania. Można również spojrzeć na schemat budowy tych rolek lub przypatrzeć się filmom dotyczących tych produktów, które są dostępne w sieci internetowej.