Do pilotowania drona z pozoru nie trzeba zbyt dużych umiejętności. Kontrolowanie podstawowego drona dla początkujących nie różni się zbyt wiele od kierowania samochodem rc, należy tylko pamiętać o zachowaniu wysokości. Bardziej zaawansowane modele dronów, jednak, posiadają mnóstwo funkcji które mogą często przytłoczyć mniej przyzwyczajonych operatorów, a także równie często ich zachowanie w powietrzu wymaga stosowania innego stylu pilotowania.
Szkolenia dla operatorów dronów
Właściciele dronów którzy używają swoich maszyn czysto rekreacyjnie zazwyczaj nie uczestniczą w szkoleniu, bo taka wiedza nie jest im potrzebna do pilotowania swojego drona raz na jakiś czas na wycieczce czy w domowym ogródku. Jednak ci operatorzy, którzy drony traktują jak narzędzie pracy, szczególnie kamerzyści na dużych imprezach i inni zawodowcy, korzystający w pracy z pomocy dronów, muszą przejść specjalne szkolenie, po którym mogą otrzymać certyfikat, oświadczający iż osoba została przeszkolona jako profesjonalny operator drona – szkolenie takie ma na celu nauczyć kursantów nie tylko sztuki pilotażu, ale również właściwych reakcji na awarie. Podczas filmowania imprez masowych, szybki refleks i znajomość zachowania lotu drona jest niezwykle ważna, i właściwa reakcja podczas sytuacji awaryjnych może nierzadko zapobiec wypadkom z udziałem drona, i uchronić operatora i organizatorów od wielu nieprzyjemności. Kursy w dużej części prowadzone są na wielu rodzajach maszyn, tak by kursanci mogli poznać charakterystykę wszystkich rodzajów dronów. Pozwala to uczestnikom nie tylko poszerzyć umiejętności pilotażu własnego modelu, ale również poznać inne, tak by móc w każdym momencie sterować dowolnym rodzajem drona, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Zajęcia praktyczne z pilotażu obejmują również przedstawienie możliwości każdego rodzaju drona, ich zachowania w powietrzu, osiągów i charakterystyki lotu. Są one przedstawiane za pomocą krótkiego pokazu konkretnego typu drona i jego zachowania podczas manewrów. Końcowy egzamin ma miejsce po skończeniu kursu, i zwykle obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.
Egzaminy takie mają zazwyczaj dość wysoki poziom trudności, zwłaszcza iż kierowane są zarówno do nowych użytkowników, jak i do osób korzystających z dronów w celach zawodowych. Certyfikat otrzymany po zdaniu egzaminu uprawnia użytkowników go posiadających do operowania dronem podczas imprez masowych, oraz w trakcie pracy zawodowej. Jest również często wymagany do używania dronów w terenie zabudowanym.