Skuteczna pomoc niemowlęciu cierpiącemu z powodu kolki

 

Częstym problemem świeżo upieczonych rodziców jest kolka, która powoduje niepokój i płacz u maluchów. Jest to dolegliwość, która jest bardzo uciążliwa, jednak za pomocą odpowiednich metod, można skutecznie pomóc niemowlęciu. Objawem kolki jest napadowy, niedający się ukoić płacz malucha, który przebiega z charakterystycznymi symptomami. Dziecko rozwija się w sposób prawidłowy, nie występuje gorączka, a także inne choroby. Schorzenie to pojawia się zarówno u maluchów, które karmione są piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

Najlepsze metody na złagodzenie dolegliwości kolkowych

co pomaga na kolkę u niemowlakaObjawy takie pojawiają się u prawidłowo rozwijających się fizycznie i psychicznie maluchów. Najczęściej zaobserwować je można wieczorami, często towarzyszy im ból brzuszka i rozpaczliwy płacz. Do najczęstszych przyczyn występowania tego schorzenia należą zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, co wynika z jego niedojrzałości, a także nadmierna ilość bodźców i łapczywe jedzenie, która skutkuje łykaniem zbyt dużej ilości powietrza. Często przyczyną kolek jest także nietolerancja pokarmowa lub alergia. Pojawiające się w jelitach pęcherzyki powietrza są przyczyną bólu i płaczu malucha. Rodzice często są zaniepokojeni cierpieniem malucha i starają się dowiedzieć, co pomaga na kolkę u niemowlaka. Do naturalnych metod, które najczęściej są wykorzystywane, należy masaż brzuszka, który powinien być wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wielu rodziców sięga także po ciepły kompres, rozgrzana na kaloryferze pielucha łagodzi dolegliwości i jest bardzo skuteczna. Niektórzy rodzice sięgają także po różnego rodzaju specyfiki, jakie dostępne są w aptekach. Ich zadaniem jest zapobieganie gromadzeniu się gazów w jelitach, niektóre z nich są skuteczne i szybko eliminują nieprzyjemne dolegliwości. Maluch, który cierpi z powodu kolki, potrzebuje bliskości i czułości swoich rodziców. Pomocne bywa noszenie go na rękach, przytulanie oraz duże pokłady cierpliwości. Dziecko czując bliskość swoich rodziców często się uspokaja, metoda ta jest skuteczna, a w połączeniu z innymi sposobami pomaga maluchom przetrwać ten trudny okres.

Należy się uzbroić w cierpliwość, zachować spokój, gdyż kolki prędzej czy później przechodzą, trwają zazwyczaj przez krótki czas. Dolegliwość ta pojawia się u prawidłowo rozwijających się i właściwie przebierających na wadze maluchów. Największym problemem tej dolegliwości jest fakt, iż ciężko ukoić płacz malucha. Warto wówczas delikatnie masować brzuszek malucha, zastosować ciepły kompres, a w razie obaw zasięgnąć pomocy lekarza, by ten zdiagnozował źródło bólu. Warto także wyeliminować czynniki, które mogą być przyczyną tego schorzenia, jak nadmierna ilość bodźców, nietolerancje pokarmowe, a także zbyt łapczywe picie mleka.