Skuteczne instalacje generujące prąd

 

Nie da się nie zauważyć, że ostatnimi czasy na dachach coraz częściej montowane są panele fotowoltaiczne. Od kiedy ceny tychże paneli nieco spadły to bardzo mocno wzrosło zainteresowanie takimi urządzeniami. Okazuje się, że instalacja tego typu nie jest wcale tak bardzo kosztowna jak mogłoby się wydawać. Natomiast jest ona w stanie generować bardzo duże oszczędności. Posiadanie takiej instalacji może sprawić, że rachunki za energię elektryczną będą dla nas praktycznie nieodczuwalne.

Wydajne instalacje fotowoltaiczne

panele słoneczne toruńOd bardzo dawna jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w naszym domu mamy dostęp do energii elektrycznej. Wystarczy włożyć jakąś wtyczkę do kontaktu by całe urządzenie zaczęło pracować. Życie bez energii elektrycznej obecnie byłoby dla nas bardzo trudne. Mało kto jednak zastanawia się nad tym skąd bierze się prąd płynący w naszych instalacjach. Otóż w naszym kraju korzystamy z prądu generowanego w elektrowniach cieplnych. W związku z tym ceny prądu są dość wysokie. Można jednak skutecznie je zmniejszać jeśli zdecydujemy się na zainwestowanie w panele słoneczne Toruń jest zaś jednym z tych miast, w którym działa wiele sprawdzonych firm zajmujących się na co dzień montażem takich paneli w domach. Możliwe jest również zamontowanie fotowoltaiki na budynkach przemysłowych. Dzięki temu koszty związane z prowadzeniem firmy mogą być znacznie mniejsze. Warto podkreślić też podstawową różnicę między panelami solarnymi a panelami fotowoltaicznymi. Często te dwa zupełnie inne rodzaje paneli są ze sobą mylone. Panele solarne służą  bowiem do podgrzewania wody użytkowej i nie są one w stanie wygenerować energii elektrycznej. Glikol znajdujący się w tychże panelach odbiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do instalacji grzewczej. Natomiast panele fotowoltaiczne działają w taki sposób, że na skutek uderzania fotonów w płytkę krzemową dochodzi do pobudzania elektronów. W efekcie produkowana jest energia elektryczna. Panele tego typu generują jednak prąd stały.

Urządzenia z jakich korzystamy muszą być zasilane prądem zmiennym. Oznacza to, że nie możemy bezpośrednio podłączyć jakichś urządzeń do paneli fotowoltaicznych. Do naszej instalacji zakupić musimy dodatkowo inwerter. Bardzo często określany jest on również mianem falownika. Dzięki niemu dochodzi do swoistego konwertowania prądu stałego w prąd zmienny. Decydując się na zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną otrzymamy gwarancję zarówno na same panele fotowoltaiczne jak i na wspomniany przed momentem falownik.