Ciąża to piękny czas w życiu kobiety, jest to bowiem czas, po upłynięciu którego przyjdzie na świat nowy, wyczekiwany członek rodziny. Fizjologiczna ciąża prawidłowo trwa dziewięć miesięcy, jednak czasami rozmaite dolegliwości sprawiają, że może się ona zakończyć przedwcześnie. Dla bezpieczeństwa dziecka lekarze robią co w ich mocy aby poród odbył się jak najbliżej wyznaczonego terminu, aby życiu i zdrowiu malucha nic nie zagrażało.
Pessar położniczy na ratunek ciąży zagrożonej
Jednym z czynników mających wpływ na przedwczesne zakończenie ciąży jest niewydolność szyjki macicy. Stan ten objawia się miedzy innymi krwawieniami i plamieniami w ciąży, często już na jej wczesnych etapach. Kiedy podczas badania na fotelu ginekologicznym, oraz podczas badania ultrasonograficznego lekarz stwierdzi, że szyjka jest niewydolna, a co za tym idzie uległa skróceniu kobieta może dowiedzieć się, że stan ten może uczynić jej ciążę ciążą zagrożoną, a co za tym idzie spowodowań poronienie, lub poród przedwczesny. Jedną z metod leczenia mających sprawić, że ciąża zostanie donoszona jest założenie pessara położniczego. Pessary położnicze z silikonu to małe krążki w kształcie pierścienia, które lekarz ginekolog umieszcza na określony czas w szczycie pochwy. stworzone są ze specjalnego, medycznego silikonu, niezwykle delikatnego i elastycznego, nie powodują zatem dyskomfortu podczas zakładania, ani podczas użytkowania. Prawidłowo założony przez ginekologa-położnika pessar jest niewyczuwalny, nie wywołuje bólu i nie przynosi w zasadzie żadnych skutków ubocznych, poza ewentualnymi plamieniami i upławami, które jednak nie są groźne, a sam pessar nie wpływa negatywnie na florę bakteryjną. Przeciwwskazaniem do założenia pessara jest trwająca infekcja bakteryjna lub grzybicza, dlatego też przed założenie pessara należy wykonać wymaz z pochwy. Leczenie pessarem jest nieinwazyjną metodą, bezpieczniejszą od szwów szyjkowych, które zakłada się w znieczuleniu i które mogą być groźne, w przypadku gdy akcja porodowa rozpocznie się przed ich usunięciem.
Dzięki pessaroterapii wiele ciąż ma szansę na bycie donoszonymi i wiele dzieci rodzi się o czasie, unikając ryzyka związanego z wcześniactwem. Założenie pessara hamuje groźny dla przebiegu ciąży proces skracania się szyjki macic. Pessar najczęściej zakłada się po dwudziestym tygodniu ciąży, choć oczywiście każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie i czasami ginekolog podejmuje decyzję o wcześniejszym założeniu krążka. Pessar zdejmuje się tuż przed planowanym terminem porodu.