Spalanie ciał zmarłych w Warszawie

Palenie ciał zmarłych w wielu miejscach na świecie jest tradycją znaną od tysięcy lat i stosowana po dzień dzisiejszy. W Polsce jest to wprawdzie w dalszym ciągu tylko niewielki odsetek wszystkich pogrzebów przeprowadzanych na terenie naszego kraju, chociaż wynika to przede wszystkim z braku wiedzy na temat procesu kremacji, który nadal jest dla wielu osób czymś kojarzonym negatywnie nawet pomimo tego, że kościół rzymskokatolicki od ponad pół wieku w pełni dopuszcza taki sposób żegnania zmarłych.

Rosnąca akceptacja kremacji zwłok wśród Polaków

kremacje zwłok w warszawieOd kilkunastu lat w Polsce stopniowo rośnie liczba kremacji, a coraz więcej naszych rodaków zaczyna dopuszczać do siebie możliwość spopielania własnego ciała po swojej śmierci. Na tle naszego kraju zdecydowanie najbardziej powszechne są kremacje zwłok w Warszawie, zarówno z powodu dużej liczby mieszkańców, jak i z powodów ekonomicznych, ponieważ kremacja zwłok jest znacznie tańsza jako, że nie wymaga kupowania drogiej trumny i nagrobka, a także wykupowania miejsca na cmentarzu, które w Warszawie potrafią kosztować naprawdę dużo. Kremacja jest coraz popularniejsza przede wszystkim w przypadku dużych rodzin, które chowane są na jednym cmentarzu. Decyzja o postawieniu na grób urnowy jest bardzo efektywna ekonomicznie, z uwagi na mniejszą ilość wymaganego miejsca jak i związany z tym niższy koszt takiego grobu. Alternatywą grobów urnowych jest też możliwość wykupienia nisz w kolumbarium, których jest w Warszawie nie brakuje. Przygotowanie osoby zmarłej do procesu przebiega podobnie do tradycyjnego pochówku. Główne różnice dotyczą przede wszystkim ubioru osoby zmarłej, ponieważ zamiast eleganckiego garnitury stawia się zazwyczaj na owinięcie ciała w całun. Trumny kremacyjne nie są też lakierowane, ani malowane, nie posiadają też uchwytów. Sam proces kremacji trwa nico ponad dwie godziny, a po przygotowaniu prochów są one umieszczane w specjalnej urnie, którą wybrała rodzina. 

Domy pogrzebowe dbają o to, żeby cały proces odbywał się w godnych warunkach z zachowaniem pełnego profesjonalizmu, co wpływa na zmianę podejścia do kremacji wielu osób, które uczestniczyły kiedyś w podobnych uroczystościach. To właśnie ta zmiana podejścia jest kluczowa do popularyzacji kremacji w Polsce, która poza kwestiami ekonomicznymi i praktycznymi jest też lepszym rozwiązaniem dla środowiska, ponieważ chowanie ciał pod ziemią grozi też zanieczyszczeniom wód gruntowym, co wbrew pozorom jest też jednym z argumentów, które ludzie biorą pod uwagę decydując się właśnie na popielenie ciał zmarłych.