Beton jest materiałem, którego nie da się w prosty sposób połączyć z innymi materiałami. Wszystko jest dobrze, jeśli architekt lub konstruktor, odpowiednio przewidzi i zaprojektuje wszystkie miejsca połączenia betonowych fundamentów i ścian z innymi, np. stalowymi elementami konstrukcji. Jest to bardzo istotne właśnie przy konstrukcjach, w których występuje wzajemna współpraca elementów konstrukcyjnych, wykonanych z innych materiałów. Odpowiednie zakotwienie połączeń jest gwarancją bezpiecznego przenoszenia obciążeń w układzie.
Rola stalowych kotew w konstrukcji
Często jest jednak tak, że projektant nie umieści żadnej informacji na temat wyprowadzenia odpowiednich połączeń i w czasie budowy musimy sobie radzić inaczej. Bardzo często jest tak, że rozpoczynając budowę nie mamy rozrysowanych wszystkich detali i musimy samodzielnie przewidywać pewne rozwiązania. Tworzenie hal przemysłowych bardzo często polega właśnie na tym, że zespalamy ze sobą elementy wykonane z różnych konstrukcji. Jak zamontować stalowe dźwigary kratowe na słupach prefabrykowanych, żelbetowych, jeśli producent nie przewidział otworów technologicznych? W takim przypadku kierownik budowy często decyduje się na to, aby zastosować mechaniczne kotwy. Stalowa kotwa do betonu wygląda bardzo podobnie do śruby. Jest bowiem zakończona z jednej strony specjalnym żłobieniem. Taki zwój pozwala bowiem na to, aby dokręcić stalowe elementy do betonowej konstrukcji. Drugi koniec takiej kotwy jest wyposażony w specjalne tuleje rozporowe. Po wkręceniu takiej kotwy w beton, tuleja się otwiera, a tym samym bardzo dobrze wczepia się w konstrukcję betonową. W zależności od tego, jak duże obciążenia chcemy przenieść, powinniśmy wybrać kotwy, które będą w stanie je przenieść. Parametry zależą od długości samej kotwy oraz tego, jakie siły jest w stanie bezpiecznie przenieść cała konstrukcja wkręta. Każda stalowa kotwa do betonu powinna posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty, potwierdzające jej parametry.
Kotwy do betonu wykonane ze stali są bardzo popularne. Ich cena jest jednak dość wysoka. Wynika to z tego, że producenci muszą zadbać o to, aby do produkcji była wykorzystana tylko i wyłącznie bardzo odporna na rozciąganie stal, bez żadnych zanieczyszczeń. Dla zapewnienia jeszcze lepszej nośności, nigdy nie możemy zastosować tylko jednej kotwy w miejscu, w którym następuje łączenie najbardziej istotnych elementów konstrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zapewnimy jeszcze bezpieczniejsze przenoszenie obciążeń w konstrukcji.