Stosujemy szczeliwa plecione

Pod pojęciem szczeliwa plecionego znajdziemy bardzo szeroką grupę produktów, które znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku uszczelniania armatur przemysłowych. Standardowo można podzielić je na dwie główne kategorie, czyli szczeliwa do zastosowań dynamicznych oraz do zastosowań statycznych. Czym różnią się te dwa rodzaje szczeliwa? Jakie mają odmienne właściwości oraz kiedy są powszechnie stosowane? Wiedza to pomoże dobrać najlepszy rodzaj szczeliwa do danego przypadku, co może być bardzo pomocne.

Cechy wyróżniające szczeliwa plecione

wytrzymałe szczeliwa plecioneDostępne na rynku szczeliwa do zastosowań dynamicznych wytwarzane są ze specjalnych kompozycji przędzy oraz impregnatów, które pozwalają stosować je niemal w każdej gałęzi przemysłu, w tym w branży chemicznej, w energetyce czy w gospodarce komunalnej. Za ich główne zalety uznaje się wysoki poziom trwałości, znaczny stopień uniwersalności, a także niską cenę i łatwość montażu. Warto wybierać wytrzymałe szczeliwa plecione. Szczeliwa do zastosowań dynamicznych są powszechnie stosowane do uszczelniania pomp oraz armatury. Za ich typowe zastosowanie uznaje się wały mieszadeł, miksery czy młyny. Aby uzyskać optymalne oraz trwałe uszczelnienie, konieczny jest także odpowiedni dobór uszczelki do warunków pracy uszczelnianej instalacji. Konieczny jest także profesjonalnie wykonany oraz odpowiedni montaż. Oprócz tego rodzaju powszechnie stosowane są także szczeliwa do zastosowań statycznych. Są one wykorzystywane do uszczelniania elementów maszyn oraz urządzeń, a także różnego typu zamknięć. Doskonale sprawdzają się w przypadku aplikacji, w których najważniejszym kryterium doboru szczeliwa jest panujące w instalacji ciśnienie oraz temperatura. Są one wytwarzane między innymi z włókien naturalnych (na przykład bawełna), z włókien syntetycznych czystych i modyfikowanych, z włókien węglowych, ceramicznych oraz węglowych. Głównym odbiorcą uszczelnień tego rodzaju są przedsiębiorstwa przemysłowej z branży chemicznej oraz maszynowej.

Porównując obie grupy szczeliw, możemy w nich znaleźć wiele różnego rodzaju produktów, które przeznaczone są do pracy w odmiennych warunkach. Z tego powodu przed dokonaniem wyboru jednego z nich, konieczne jest upewnienie się, że będzie odpowiedni do danej aplikacji. Znaczenie ma przede wszystkim zakres temperatur, poziom ciśnienia oraz odporność na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych. Dobierając właściwie szczeliwa statyczne oraz dynamiczne mamy pewność, że spełnią one we właściwy sposób swoje funkcje.