Strój jeździecki na zawody

Jazda konna jest doskonałym sportem dla każdego. Wiele specjalnych ośrodków daje możliwości rozwinięcia swoich umiejętności jeździeckich. Niezależnie od wieku można jeździć typowo rekreacyjnie lub pokusić się o jazdę bardziej sportową. Bardzo często bowiem organizowane są zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody lub w ujeżdżeniu. Sezon konkursowy trwa przez cały rok. W okresie zimowym zawody odbywają się na specjalnych krytych halach, a latem na świeżym powietrzu. Niezależnie gdzie i w jaką porę roku są one organizowane jeździec musi wyposażyć się w odpowiedni strój.

Frak jako podstawowy element stroju podczas zawodów

klasyczne fraki jeździeckieJak odpowiednio dobrać frak jeździecki? Przede wszystkim zależy to od dyscypliny, którą uprawiamy. Klasyczne fraki jeździeckie różnią się miedzy sobą w zależności czy startujemy w zawodach skokowych czy ujeżdżeniowych. Frak do skoków przez przeszkody jest krótki z uwagi na to jak dynamiczna jest ta dyscyplina. Podczas przejazdu po trasie nic nie może nam przeszkadzać. Według przepisów dopuszczalne są one w kolorze czarnym, czerwonym, zielonym, granatowym, brązowym lub szarym. Frak ujeżdżeniowy jest długi w tylnej części i potocznie nazywa się go jaskółką. Przy nich mamy ograniczony wybór kolorów. Możemy zdecydować się na kupno fraku w kolorze czarnym, granatowym lub w innym ciemnym odcieniu. Jeżeli już zdecydowaliśmy w jakiej dyscyplinie zawodów będziemy brali udział czas na przymiarkę. Najlepiej udać się w tym celu do sklepu jeździeckiego. Najlepiej jest przymierzyć kilka modeli. Tylko wtedy będziemy pewni, że dany model na nas pasuje. Warto pamiętać, że pozycja stojąca nie jest pozycją, którą przyjmujemy na koniu. Dlatego też, żeby się upewnić należy zgiąć ręce w łokciach tak jakbyśmy trzymali wodzę oraz poruszać trochę ramionami. Warto wybierać fraki, które uszyte są z materiałów z dodatkiem elastyny. Charakteryzują się one swoją elastycznością, co sprawi, że będziemy mieli większą swobodę ruchu. Frak jeździecki musi dobrze się układać na ramionach oraz w tali, a długość rękawów należy sprawdzać dopiero po zgięciu rąk w łokciu.

Zakup odpowiedniego fraka jeździeckiego nie jest tak proste jak zakup bryczesów. Należy pamiętać o zasadach, które ustalił Polski Związek Jeździecki pod względem kolorystycznym. Podczas kupowania najlepiej jest przymierzyć kilka modeli, żeby znaleźć ten, który będzie pasował idealnie. Należy również spojrzeć na rodzaj materiału, który został użyty do wyprodukowania takiego fraku. Musi on być jak najbardziej przewiewny, żeby byłą zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza.