Pasma świetlikowe i same świetliki są niezwykle popularne w obecnych czasach, a przyczynia się do tego przede wszystkim chęć wpuszczenia do pomieszczeń naturalnego światła słonecznego oraz rozpowszechnienie wśród branży budowlanej materiału zwanego poliwęglanem komorowym. To dzięki niemu możliwa jest budowa zadaszeń czy daszków, które wpuszczają światło do wielu miejsc. Dzięki zastosowaniu tego wytrzymałego materiału możemy mieć pewność, że konstrukcja świetlika wmontowana w dach domu czy hali wytrzyma niekorzystne warunki atmosferyczne.
Świetliki dachowe oraz nowoczesne daszki poliwęglanowe
Tego typu pasma świetlne lub osobne świetliki są niezwykle wdzięcznym materiałem, który może zostać umieszczany podczas budowy dachu lub po jego ukończeniu. Dzięki nim możliwe jest umieszczenie nowoczesnego pasma świetlnego w kształcie łuków, piramid czy spadów. Wybór kształtu świetlika należy tylko i wyłącznie do zamawiającego i oprócz konkretnych parametrów przepuszczalności światła, stanowi bardzo efektowny element wyglądu danego budynku. Dzięki temu świetliki z poliwęglanu mogą stanowić estetyczną wartość dodaną w ciągu projektowym budynku lub hali. Na przykład świetliki łukowe lub w kształcie piramidowym w bardzo dobry sposób mogą komponować się z nowoczesną architekturą danego obiektu prywatnego czy przemysłowego. Poliwęglan to materiał, który w znacznym stopniu umożliwia budowę wszelkiego rodzaju zadaszeń i wiat, które mogą zostać wykorzystane do tworzenia tarasów czy estetycznych drzwi wejściowych do budynku. Mogą pełnić one rolę ochronną dla wchodzących lub wychodzących osób, lub być częścią zadaszenia, która ma chronić składowany materiał lub samochód przed warunkami pogodowymi. Zadaszenia z poliwęglanu spotkamy w wielu miejscach, a typowym zastosowaniem są obiekty użyteczności publicznej, gdzie daszki pełnią funkcje ochrony przybywających do urzędów petentów lub chorych osób do przychodni.
Popularność tego typu zadaszeń jest podyktowana ich niezwykle prostą konstrukcją, która zapewnia przy tym niezwykłą wytrzymałość na wszelkie warunki atmosferyczne. Dzięki zastosowaniu materiałów aluminiowych możliwe jest uniknięcie ryzyka utleniania się metalu, czyli powstawania pospolitej rdzy, która może być czynnikiem uszkodzenia podobnych konstrukcji stalowych. Daszki zbudowane na bazie profili aluminiowych odznaczają się także ponadprzeciętną sztywnością, dzięki przekrojowi samego profilu aluminiowego, posiadającego komory, czyniące go dużo sztywniejszym od innych materiałów.