Systemy nadzorowania fotowoltaiki

 

Zakładowa elektrownia fotowoltaiczna należała do instalacji rozbudowanych, więc sterowanie nią nie było proste. Początkowo nie mieliśmy nawet możliwości monitorowania i zarządzania całą instalacją, gdyż zbudowana została identycznie jak zwykłe przydomowe elektrownie, nie posiadając absolutnie żadnych systemów sterowania i nadzoru jej pracy. Możliwość regulacji pracy była jednak nam potrzebna, więc w niedługim czasie zaopatrzyliśmy się w system nadzorowania elektrowni.

Elektroniczny system monitorowania pracy fotowoltaiki

zarządzanie farmami fotowoltaicznymiSystemy monitorowania i sterowania są wykorzystywane w bardzo wielu farmach i elektrowniach fotowoltaicznych, zwłaszcza tych które obsługują zakłady przemysłowe czy całe osiedla mieszkalne. Niektórzy posiadacze przydomowych elektrowni również zaopatrują się w takowe, gdyż dzięki nim możliwe jest zarządzanie farmami fotowoltaicznymi w bardzo precyzyjny sposób. Programy zarządzające pracą elektrowni są bardzo zróżnicowane. Do małych elektrowni przydomowych rekomendowane są bardzo proste aplikacje, które pokazują bieżący poziom generowania energii elektrycznej, oraz stan magazynu energii. Mogą również służyć do tworzenia porównania zużycia energii w bardzo krótkim okresie. Programy które używane są w zakładach przemysłowych, takich jak nasz, mają natomiast zdecydowanie większe możliwości. Nie tylko pozwalają na monitorowanie zasobów elektrowni, pracy urządzeń oraz generowania energii, ale również umożliwiają osobie nadzorującej na obsługę wszystkich urządzeń, jakie wchodzą w skład elektrowni, jeśli takowe urządzenia mogą być sterowane w jakikolwiek sposób. Systemy sterowania obejmują kontrolę napięcia rozładowania w elektrowni, oraz umożliwiają ustawienie automatycznej regulacji, dostosowanej do poboru prądu. Są również całkowicie kompatybilne z większością sterowników do napędu pylonów i wysięgników, na których coraz częściej montowane są panele słoneczne.

Systemy nadzorowania i kontroli fotowoltaiki można dostać jako część zestawu fotowoltaicznego, przeznaczonego zarówno do prywatnego domu jak i do dużego obiektu, aczkolwiek coraz częściej wykorzystywane są systemy tworzone specyficznie pod daną instalację i przystosowane do monitorowania i sterowania tylko tą instalacją do której zostały stworzone. Umożliwiają one znacznie dokładniejsze dostrajanie pracy danego urządzenia, oraz pozwalają na uzyskiwanie większej ilości informacji o działaniu systemu fotowoltaicznego, choć muszą być tworzone na zamówienie pod jedną konkretną instalację i jej urządzenia.