Szafy sterownicze – niezbędne w przemyśle

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak kontrolowana jest linia montażowa samochodów? W tym artykule omówimy, co kontroluje duże lub małe procesy mechaniczne, takie jak linia montażowa. To urządzenie nazywa się szafą sterowniczą. Pomyśl o tym jak o ludzkim ciele. W naszym ciele mamy niezbędne narządy, które kontrolują i monitorują nasze otoczenie. 

Szafy sterownicze pełnią szereg istotnych funkcji

projekty szaf sterowniczychPodobnie, szafa sterownicza jest metalową skrzynką, która zawiera ważne urządzenia elektryczne, które kontrolują i monitorują proces mechaniczny elektrycznie.Najpierw porozmawiajmy o obudowie, metalowej skrzynce, która zawiera wszystkie urządzenia elektryczne panelu sterowania. Obudowy są często wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, a ich rozmiar będzie się różnić w zależności od wielkości procesu. Obudowa panelu sterowania elektrycznego może mieć wiele sekcji. Każda sekcja będzie miała drzwi dostępu. Rozmiar obudowy jest często określany przez liczbę drzwi, które ma obudowa. Każda obudowa będzie posiadała ocenę bezpieczeństwa elektrycznego wyznaczoną przez UL, „Underwriters Laboratories”, który zarządza bezpieczeństwem elektrycznym. Będą również miały stopień ochrony IP lub klasyfikację NEMA, co oznacza, że ​​obudowa będzie wewnętrzna lub zewnętrzna, wodoodporna lub wodoodporna, odpowiednia do niebezpiecznych warunków, pyłoszczelna lub przeciwwybuchowa. Teraz wejdźmy do obudowy i porozmawiajmy o elementach nieelektrycznych, które składają się na elektryczny panel sterowania. Najpierw porozmawiajmy o tylnym panelu obudowy. Panel tylny to blacha, która jest zamontowana wewnątrz obudowy, co pozwala nam wiercić otwory montażowe dla różnych urządzeń, co prowadzi nas do naszego następnego komponentu, szyn DIN. Szyna DIN to metalowa szyna o standardowej szerokości stosowana do montażu wewnątrz urządzeń elektrycznych. Kolejnym elementem, który zawierają projekty szaf sterowniczych jest okablowanie. Kanały pozwalają nam poprowadzić przewody w zorganizowany i wydajny sposób, jednocześnie redukując szum elektryczny między urządzeniami. Główny wyłącznik to miejsce, w którym do panelu sterowania dociera zasilanie wszystkich urządzeń.

Ten wyłącznik zwykle ma odłącznik na zewnątrz panelu, który pozwala nam odciąć zasilanie. Zawsze pamiętaj, że górna część wyłącznika nadal będzie miała zasilanie. Moc dostarczana do panelu może wynosić od 480 woltów do nawet 120 woltów. Po doprowadzeniu zasilania do szafy z głównego przerywacza obwodu, moc zostanie doprowadzona do ogranicznika przepięć.