Trudny profesjonalizm – układanie kostki brukowej

Piękne i praktyczne efekty osiągane za pomocą kostki brukowej to nie tylko zasługa świetnego materiału, lecz także technologicznego znawstwa. Źle ułożone moduły to „gwarancja” szybszego niszczenia miejsc brukowanych, powstawania przerostów z trawy, zapadnia się fragmentów chodników czy podestów, a także tworzenia pęknięć na skutek naturalnego przesuwania się materiału. Nie można stworzyć brukowanego miejsca bez odpowiedniego przygotowania, a w nim mieści się zarówno wiedza o właściwościach tworzyw, ich reakcji na różnorodne czynniki, jak i precyzja wykonania. 

O zasadach profesjonalnego układania kostki

profesjonalne układanie kostki brukowejZanim zaczniemy ozdabiać nasze podesty kostką powinniśmy pamiętać o ważnych zasadach dotyczących przygotowania gruntu pod nią. Pierwsza z nich to oczywiście drenaż – czyli wyposażenie miejsca w skuteczny system odprowadzania wilgoci. Bruk w większości przypadków jest wykonany z mieszaniny absorbującej wodę. Nadmierne nasiąknięcie nią doprowadza do erozji materiału, zagrażając jego spójności, a co za tym idzie – estetyce wykonanej z niego kompozycji. Druga ważna zasada to odpowiednie utwardzenie. Bez stabilnego podłoża żaden chodnik, podest, taras czy zestaw alejek nie utrzyma swojej regularnej formy. Miękka baza to zawsze ryzyko zapadnięć i deformacji – z czym wiąże się pogorszenie stanu całości wykonanej z kostki aranżacji. Podczas układania kostki należy pamiętać także o odstępach, które wyeliminują przerosty, ale też nie doprowadzą do napierania elementów na siebie, a tym samym obcierania się ich i niszczenia. Tylko profesjonalne układanie kostki brukowej może zagwarantować dobrą jakość przestrzeni w ten sposób aranżowanej. Fachowa wiedza, a do tego znakomite, kształtowanie przez doświadczenie umiejętności zapewnią inwestycji piękno i trwałość przez lata, a inwestorom zadowolenie. 

Decydując się na utwardzenie gruntu kostką, nie możemy zapomnieć, że pracę tę może wykonać dla nas jedynie profesjonalista. Poproszenie o pomoc brukarzy niesprawdzonych, z niewłaściwym przygotowaniem zawsze wiąże się z ryzykiem poniesienia kosztów demontażu lub naprawy miejsc. Doświadczenie nie musi wyrażać się wiekiem, ale liczbą zrealizowanych inwestycji, które najłatwiej sprawdzić w portfolio zatrudnianego specjalisty. Zaznajomienie się, choćby pobieżnie, z zasadami układania bruku jest istotne także dla samego inwestora. Odrobina fachowej wiedzy pozwoli oszacować umiejętności brukarzy w praktyce, podczas pracy, i w porę skorygować ewentualne zaniedbania, niedociągnięcia i błędy.