Aby ciąć drewno w tartaku potrzeba dobrej maszyn. Jak wiadomo, składa się na nią wiele części, które mogą ulec usterce. W takim przypadku, zamiast naprawiać samodzielnie, o wiele bezpieczniej jest skorzystać z usługi serwisu. Każdy nowy sprzęt jest serwisowany, a gwarancja obejmuje nawet tysiąc godzin roboczych. Usterki, do których potrzebny jest serwis, można podzielić na kilka rodzajów. Serwisanci są przygotowani na te najpopularniejszy typy usterek, dlatego naprawa zachodzi szybko, bez zamawiania dodatkowych części.
Naprawa maszyn tartacznych
Do najczęstszych usterek zalicza się wymianę belki nośnej, która przesuwa drewno na traku. Wymiana jest dość prosta, ponieważ mechanizm składa się z kół zębatych, zamachowych oraz pasków klinowych. Wszystko napędzane jest głównym silnikiem. Mechanizm jest obudowany, a żeby go odkryć, należy odkręcić belkę. Potrzebna jest do tego nasada na sprężarkę, która służy do odkręcania trudno dostępnych śrub. Najczęściej wymieniane jest drugie koło zębate, które ma kontakt z wypadającymi wiórami oraz kawałkami drewna. Zdarza się, że w drewno wbity był gwóźdź, który wpada przez szparę pomiędzy dwa koła, następnie krusząc je. Serwisanci zdejmują główną czaszę, a następnie wymieniają usterkę. Maszyny tartaczne serwisuje się także ze względu na piły. W nowych modelach odeszło się od wymiennych pił, w zamian jest jedna, która podlega corocznemu ostrzeniu. Jeśli podczas odlewu w pile pojawił się pęcherzyk powietrza, może ona pęknąć. Piła musi zostać odprężona, odkręcona oraz wymieniona. W tym przypadku również należy zdemontować pokrywę maszyny. Serwisanci muszą odłączyć zasilanie, następnie zlokalizować główne śruby przytrzymujące oraz zapasowe. Zwykle piła trzymana jest na dwunastu śrubach, które umieszcza się daleko od siebie. Przed odkręceniem tych śrub należy zmniejszyć naprężenie piły poprzez poluzowanie śruby uchwytu. Piła jest wymieniana, po czym ponownie naprężana. Wraz z nowym poziomem naprężenia dokręca się śruby. Praca wykonana jest dobrze, jeśli osadzony został cały komplet, bez problemów ze wkręcaniem.
Z reguły maszyna tartaczna to ciężki sprzęt, który wymaga oka specjalisty. Samodzielna naprawa może nie mieć sensu, ponieważ serwis zrobi to szybciej, a jeśli Twoją maszynę obejmuje gwarancja – bezpłatnie. Uszkodzone części zostaną zabrane jako dowód usterki, dlatego nie będziesz miał problemu z ewentualną gwarancją. Możesz również starać się o wymianę maszyny. Mimo że w każdej maszynie zdarzają się usterki, zazwyczaj są one rzadkie, dlatego serwis przyjedzie najszybciej, jak to możliwe.