Użyteczność próbników powietrza

 

Stan powietrza, którym oddychamy zmienia się na naszych oczach. Do atmosfery wdaje się dużo związków chemicznych oraz zanieczyszczeń. Ludzie czują się w obowiązku, aby informować siebie nawzajem o składzie powietrza i czy jest ono dla nich bezpieczne. Wszyscy chcą wiedzieć, czy ten skład mieści się w ustalonych normach, dlatego powstaje coraz więcej urządzeń służących do jego pomiaru.

Powietrze mierzone dobrym próbnikiem

próbnik powietrzaPowietrze może być źródłem zakażeń, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie i ocenianie jakości jego mikrobiologicznego środowiska. Służą do tego, wypuszczane w coraz większej ilości na krajowy rynek, próbniki. Producenci oferują nam bogaty wybór odpowiedniego urządzenia, które sprawdzi jak czyste, jest to, czym oddychamy. Próbnik powietrza wykorzystuje zazwyczaj metodę uderzeniową, która polega na zebraniu mikroorganizmów występujących w powietrzu i umieszczeniu ich na kratownicy ze stali nierdzewnej. Strumień powietrza powoduje osadzenie się mikroorganizmu na szalce Petriego (tradycyjna wielkość to około 90 mm), która jest wstawiona do próbnika. Kontrola próbek jest niesamowicie prosta, a współczynnik pobieranych drobnoustrojów z powietrza wynosi prawie 99%. Zapewnia to świetną wydajność, także podczas pobierania cząstek o niewielkich wymiarach. Urządzenia te są zazwyczaj bardzo lekkie i łatwe do przetransportowania, dzięki czemu możliwe jest sprawdzanie jakości powietrza w wielu miejscach i przy każdych napotkanych warunkach. Jest to dobre rozwiązanie do kontroli mikrobiologicznej czystości powietrza w przemysłach rolno-spożywczych lub podczas wykonywania badań środowiskowych. Uzyskane wyniki pozwalają na ustalenie źródła występujących zakażeń, dzięki czemu można im zapobiegać oraz unikać ich występowania w przyszłości. W wielu sklepach dostępne są także akcesoria do próbników, jak na przykład pilot do zdalnego sterowania lub torba, w której można to urządzenie przechowywać i transportować. Niektóre występujące modele tych urządzeń mogą posiadać także wyświetlacz oraz ekran dotykowy, a uzyskiwane wyniki mogą generować za pomocą USB w postaci nieedytowalnego pliku. W ofercie znajdują się również takie, które mają wielopoziomowy system zabezpieczeń.

Czyste powietrze poprawia nasze samopoczucie i nasze zdrowie. Dzięki niemu jesteśmy mniej narażeni na występowanie chorób oraz zakażeń, więc trzeba często sprawdzać jego stan i w miarę możliwości próbować go poprawiać. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poprawić znacząco stanu wdychanego powietrza, to warto minimalizować to, co powoduje jego większe zanieczyszczenie.