Współczesne systemy pojenia dla hodowli drobiu

Każdy kto prowadził duże gospodarstwa drobiowe, wie jak trudne jest odpowiednie wykarmienie swojej hodowli. Setki tysięcy osobników zgromadzonych na dużej przestrzeni, to sprawa, która wymaga przemyślanych decyzji. W takiej ilości bardzo łatwo jest przeoczyć podczas ręcznego karmienia wiele setek osobników, co może w krótkim czasie doprowadzić do ich śmierci. Dlatego w dużych gospodarstwach postawiono na systemy automatycznego pojenia i podawania jedzenia.

Automatyczne systemy pojenia dla drobiu

system pojenia dla drobiuCały sekret dobrego systemu pojenia polega na tym, że należy w optymalny sposób dotrzeć do każdego osobnika liczącej setki tysięcy populacji. Wiadomo, że bez automatyzacji nie byłoby to możliwe, dlatego producenci, którzy oferują system pojenia dla drobiu stawiają w głównej mierze na ich automatyczną pracę. Najlepiej jeśli taki system jest oparty na umieszczonych wewnątrz kurnika poidłach, na tyle licznych i rozmieszczonych na tyle gęsto, aby każdy kurczak miał do nich dostęp. Następnym istotnym problemem do rozwiązania jest to, aby zawsze na bieżąco w poidłach była dostępna woda. Systemy zautomatyzowane są z reguły zbudowane w oparciu o miseczki, które się same napełniają w momencie, gdy zostaną uderzone dziobem. Ptaki w tym przypadku jeśli podejdą do miseczki napić się wody to poprzez picie uderzą w mechanizm podłączony do ogólnego obiegu wody i ponownie napełnią miseczkę. Odmiennym systemem jest technologia oparta na smoczkach dla drobiu. Są to specjalne smoczki z walcowym otworem, do którego ptaki wkładają dziób, w tym momencie smoczek wypuszcza strumień wody, który ptaki wypijają. Jak widzimy sposobów na automatyczne pojenie jest kilka, grunt to wybrać ten odpowiedni, który będzie się doskonale sprawdzał w naszych warunkach. Na cały system składają się jeszcze pompy do wody, filtry, manometry i przewody transportowe, które razem połączone tworzą naprawdę skuteczny, a jednocześnie dość skomplikowany system. Najbardziej złożone oparte są o systemy komputerowego sterowania i elektrozaworów właśnie.

Dodatkową zaletą stosowania automatycznych systemów pojenia drobiu jest jej duża oszczędność. Zwróćmy uwagę, że woda jest podawana tylko w momencie, gdy wiemy, że zostanie skonsumowana. Niewiele rozlewa się wokoło i nie dochodzi do jej marnowania. W dużych fermach kurzych są to przeliczalne oszczędności, zwłaszcza jeśli woda jest dostarczana z wodociągów, a nie z własnych ujęć, a tak jest najczęściej, gdyż taka woda ma odpowiednie badania, ponieważ jest dostarczana także do gospodarstw domowych.