Każdy kto prowadził duże gospodarstwa drobiowe, wie jak trudne jest odpowiednie wykarmienie swojej hodowli. Setki tysięcy osobników zgromadzonych na dużej przestrzeni, to sprawa, która wymaga przemyślanych decyzji. W takiej ilości bardzo łatwo jest przeoczyć podczas ręcznego karmienia wiele setek osobników, co może w krótkim czasie doprowadzić do ich śmierci. Dlatego w dużych gospodarstwach postawiono na systemy automatycznego pojenia i podawania jedzenia.
Automatyczne systemy pojenia dla drobiu
Cały sekret dobrego systemu pojenia polega na tym, że należy w optymalny sposób dotrzeć do każdego osobnika liczącej setki tysięcy populacji. Wiadomo, że bez automatyzacji nie byłoby to możliwe, dlatego producenci, którzy oferują system pojenia dla drobiu stawiają w głównej mierze na ich automatyczną pracę. Najlepiej jeśli taki system jest oparty na umieszczonych wewnątrz kurnika poidłach, na tyle licznych i rozmieszczonych na tyle gęsto, aby każdy kurczak miał do nich dostęp. Następnym istotnym problemem do rozwiązania jest to, aby zawsze na bieżąco w poidłach była dostępna woda. Systemy zautomatyzowane są z reguły zbudowane w oparciu o miseczki, które się same napełniają w momencie, gdy zostaną uderzone dziobem. Ptaki w tym przypadku jeśli podejdą do miseczki napić się wody to poprzez picie uderzą w mechanizm podłączony do ogólnego obiegu wody i ponownie napełnią miseczkę. Odmiennym systemem jest technologia oparta na smoczkach dla drobiu. Są to specjalne smoczki z walcowym otworem, do którego ptaki wkładają dziób, w tym momencie smoczek wypuszcza strumień wody, który ptaki wypijają. Jak widzimy sposobów na automatyczne pojenie jest kilka, grunt to wybrać ten odpowiedni, który będzie się doskonale sprawdzał w naszych warunkach. Na cały system składają się jeszcze pompy do wody, filtry, manometry i przewody transportowe, które razem połączone tworzą naprawdę skuteczny, a jednocześnie dość skomplikowany system. Najbardziej złożone oparte są o systemy komputerowego sterowania i elektrozaworów właśnie.
Dodatkową zaletą stosowania automatycznych systemów pojenia drobiu jest jej duża oszczędność. Zwróćmy uwagę, że woda jest podawana tylko w momencie, gdy wiemy, że zostanie skonsumowana. Niewiele rozlewa się wokoło i nie dochodzi do jej marnowania. W dużych fermach kurzych są to przeliczalne oszczędności, zwłaszcza jeśli woda jest dostarczana z wodociągów, a nie z własnych ujęć, a tak jest najczęściej, gdyż taka woda ma odpowiednie badania, ponieważ jest dostarczana także do gospodarstw domowych.