Wszystko o garażach

Jeśli jesteśmy na etapie tworzenia garażu do projektu swojego domu, to warto rozeznać się, które garaże są dziś najczęściej budowane i który z nich będzie najbardziej odpowiedni pod działkę, jaką posiadamy. Jeśli mamy dużą działkę budowlaną, warto będzie przejrzeć wówczas projekty garaży wolnostojących. Taki garaż będzie mógł nie tylko zmieścić pojazd rodzinny (lub nawet dwa), ale też stać się pomieszczeniem do celów rekreacyjnych bądź gospodarczych. Dzięki wybudowaniu garażu jako osobnego budynku, do domu nie będą też wlatywały zapachy z garażu, a także hałas.

Co warto wiedzieć o garażach?

projekt garażyMożemy odizolować garaż od swojego domu jednorodzinnego, a także uzyskać dzięki niemu dwie różnorodne bryły. Z kolei, jeśli chcemy postawić garaż jeszcze zanim zaczniemy budowę domu, to będziemy mogli wykorzystać go jako składzik na materiały budowlane. Sprawa wyglądać będzie dobrze, kiedy chcemy odłożyć budowę garażu na później – wolnostojący projekt garaży może poczekać, aż zbierzemy na niego odpowiednią ilość pieniędzy. Garaż wolnostojący najlepiej będzie wybudować przy wjeździe na teren domu. Jeśli jednak nie posiadamy dużej posesji, to garaż przypadkowo może zasłonić dom Może go nawet zdominować swoimi gabarytami, co nie wygląda dobrze. W takim przypadku, warto będzie postawić go blisko domu i połączyć z domem np. chodnikiem. Przy długiej i wąskiej działce, lepiej będzie usadowić garaż z na tyłach domu. Rzecz jasna, najważniejszą rolę pełni wymiar działki, ale też jej ułożenie pod względem stron świata. Liczy się również fakt, jak zagospodarujesz całą swoją posesję. Wszystkie te czynniki będą wpływały na to, jakiego rodzaju garaż będziesz mógł ostatecznie postawić na terenie działki. Podczas jego planowania, weź również pod uwagę umiejętność poruszania się samochodem każdego zmotoryzowanego domownika, posturę domowników, sprawność fizyczną domowników oraz dostęp do instalacji elektrycznej i systemu wentylacyjnego. Łączenie garażu z bryłą domu jest dziś bardzo popularnym rozwiązaniem. Dzięki temu można bowiem zaoszczędzić miejsce na działce, a także ograniczyć koszty budowy. Takie projekty garaży są również bardzo wygodne, gdyż można wsiąść do pojazdu bez względu na to, jaka pogoda panuje na zewnątrz. Warto będzie, w czasie planowania całego układu domu jednorodzinnego, pamiętać jednak o sposobie połączenia garażu z domem jednorodzinnym. Możesz także wyodrębnić garaż i umieścić go nie tylko z boku, ale też z przodu czy z tyłu domu. Oczywiście, nadal będzie to zależało od wymiarów działki budowlanej, a także jej planu zagospodarowania. Kolejnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie garażu na poziomie piwnicy – dzięki temu nie będziesz ingerować w kształt projektu domu i tracić pieniędzy na pokrywanie garażu dachem. Jednak, minusem są koszty budowy takiego garażu – trzeba będzie bowiem wykonać podpiwniczenie, by taki móc postawić. A to już wcale niemała kwota.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakie projekty garaży przypadną Ci do gustu najbardziej, warto będzie się zdecydować na jeden z nich. Dzięki niemu zwiększysz bowiem komfort korzystania z auta, a także ochronisz je przez wilgocią, zimnem czy skrobaniem szyb zimą! Dzięki garażowi lepiej będzie też przechowywać niektóre akcesoria samochodowe, nie zakłócając porządku w domu i ciesząc się jego pełną funkcjonalnością.