Różnego typu prace z zakresu kanalizacji mogą wymagać stosowania różnorodnych specjalistycznych urządzeń, które będą umożliwiały ich prawidłowe wykonanie. W czasie tego rodzaju prac wielokrotnie zachodzi konieczność szczelnego blokowania rur, studzienek kanalizacyjnych czy innych przewodów i zbiorników z cieczami. Jest to niezwykle istotne, ponieważ bez odpowiedniego zablokowania trudne byłoby wykonywanie prac konserwacyjnych czy czynności naprawczych. W tym celu stworzono korki pneumatyczne.
Jak działają korki pneumatyczne?
Warto wiedzieć, że korki pneumatyczne mają niezwykle ważne zastosowanie w przypadku wszelkiego typu napraw czy remontów, a także w razie przebudowy zbiorników oraz konstrukcji przenoszących płyny. Mogą mieć one formę korków przepływowych albo zatykających. Warto wybierać wysokiej jakości uszczelniające korki pneumatyczne. Głównym zadaniem korków zatykających jest zabezpieczanie rur przed przedostawaniem się ścieków i innych płynów do instalacji. Mają one szczególne zastosowanie w przypadku uszczelniania rur ściekowych w razie przeprowadzania konserwacji oraz ich naprawiania. Dodatkowo są niezastąpione w razie czyszczenia i kontrolowania rur, a także na etapie badania szczelności rurociągów. Natomiast korek pneumatyczny przepływowy jest wykorzystywany w szczególności na etapie tworzenia odcinków objętościowych, a także w razie rekonstrukcji rur i w czasie prób szczelności, w czasie których jest stosowana woda i sprzężone powietrze. Tego rodzaju korki pneumatyczne stosuje się również w przypadku kontrolowanego upuszczania oraz spiętrzania wody. W dużym uproszczeniu sposób działania korków pneumatycznych polega na wprowadzaniu ich do rury albo innych przewodów, w których ma zostać zablokowany przepływ cieczy. Korki następnie zostają napełnione powietrzem, co powoduje ich rozprężenie oraz szczelne przyleganie do ścianek przewodu, co powoduje zablokowanie przepływu. Są one wytwarzane z wielowarstwowego materiału kauczukowego, który wyróżnia bardzo wysoka odporność na działanie różnych czynników.
Dobre jakościowo korki pneumatyczne są często wzmacniane stalowym czy kevlarowym kordem. Zastosowanie wielowarstwowej struktury umożliwia lepszą rozciągliwość średnicy korka na poziomie do nawet 100%. Dodatkowo chroni ona przed rozszerzalnością liniową. Markowe korki pneumatyczne można wykorzystywać w temperaturach wynoszących od około -55 stopni do 85 stopni Celsjusza. Oprócz tego korki pneumatyczne są standardowo wyposażone w przyłącza do napełnienia, a także uchwyty do montowania linki zabezpieczającej.