Wyjątkowa dekoracja przedpokoju

Pewne style i trendy w dekoracji wnętrz są ponadczasowe. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrane przez ciebie dekoracje ścian przetrwają długie lata i wciąż będą na topie – postaw na klasykę. Najbardziej popularną dekoracją, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród projektantów wnętrz jest sztukateria gipsowa. Odpowiednio pomalowana wkomponuje się w wystrój naszego domu, lub przeciwnie, będzie wyjątkowym akcentem.

Rodzaje sztukaterii wewnętrznej

sztukateria gipsowa na przedpokójWyróżnia się wiele typów sztukaterii. Najważniejszy jest podział na sztukaterię wewnętrzną i zewnętrzną. Inne jej elementy będziemy chcieli umieścić na fasadzie budynku lub w ogrodzie, a inne we wnętrzu domu. Do elementów sztukaterii zewnętrznej należą między innymi: kolumny, listwy elewacyjne, opaski okienne, fasety elewacyjne oraz wsporniki. Wśród elementów sztukaterii wewnętrznej można znaleźć: rozety, listwy ścienne, fasety oświetleniowe, kinkiety, maskownice kabli, listwy wykończeniowe. Sztukaterię dzielimy również ze względu na materiał, z jakiego została wykonana. Jest to sztukateria wykonana z gipsu lub z tworzyw sztucznych, takich jak poliuretan czy poliester. Do niewątpliwych zalet sztukaterii należy jej wielofunkcyjność. Służy ona nie tylko do dekoracji, pomaga również zamaskować pewne niedoskonałości, takie jak na przykład nierówność ścian. Maskująca funkcja sztukaterii jest jednak najczęściej wykorzystywana do ukrywania takich rzeczy, jak kable od sprzętów elektronicznych, łączenia żyrandoli, karniszy oraz oświetlenia ściennego, w tym lampek lub taśm LED. Ciekawą i niekonwencjonalną propozycją może być sztukateria gipsowa na przedpokój, który zazwyczaj jest trudnym do ozdobienia miejscem. W większości domów jednorodzinnych, przedpokój jest najmniejszym pomieszczeniem w całym budynku. Nikt nie chce zastawiać go dekoracjami, ponieważ każdy centymetr kwadratowy tego pomieszczenia jest na wagę złota. Każdy komu zależy na tym, żeby jego przedpokój był stylowy i pasował wystrojem do pozostałej części domu, może zamontować na suficie rozetę gipsową, która nie zabierze cennego miejsca, nadając  pomieszczeniu luksusowy wygląd.

Może się wydawać, że sztukateria, jako ekskluzywna dekoracja jest droga. Nic bardziej mylnego. Ceny większości elementów sztukaterii zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Jeśli zależy nam na jakości dekoracji, powinniśmy wybrać sztukaterię gipsową, która jest nieco droższa, jednak jest również bardziej trwała. Montaż sztukaterii najlepiej zlecić doświadczonym fachowcom, którzy nie zniszczą naszej ściany ani dekoracji.