Wykonywanie izolacji natryskowych

Podczas projektowania i budowania domu zależy nam na tym, aby stworzyć konstrukcję, która będzie jak najbardziej bezpieczna i trwała. Na oba te czynniki wpływa bardzo wiele rzeczy, jednak przed znaczną większością możemy się uchronić. Znacznie prościej jest sprawić, żeby mieszkanie w danym obiekcie było komfortowe i spokojne. Służą do tego wszelkiego rodzaju ogrodzenia, bramy oraz antywłamaniowe drzwi i okna. Jeśli chodzi o trwałość konstrukcji oraz izolacyjność cieplną, to największy wpływ na to ma projektant.

Natryskowe izolacje termiczne

izolacja natryskowaJeżeli chcemy, żeby nasz dom był długowieczny, powinniśmy dbać o to, aby wszelkie przegrody były jak najlepiej zaizolowane i zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Już na etapie projektowania nowego domu, projektant powinien zdawać sobie sprawę, jakie zagrożenia czekają na elementy konstrukcyjne danego budynku. Duże znaczenie ma poziom wód gruntowych oraz strefa klimatyczna, w której docelowo będzie znajdował się obiekt. Wszystkie te czynniki architekt powinien uwzględnić już na poziomie procesu projektowania i zadbać o to, żeby przyjęte przez niego rozwiązania konstrukcyjne przyjęły się i były jak najbardziej trwałe. Nowoczesnym sposobem izolowania fundamentów, ścian i poddaszy użytkowych jest izolacja natryskowa. Bardzo wielu projektantów decyduje się właśnie na to rozwiązanie, ponieważ pianki poliuretanowe, które są głównym tworzywem stosowanym podczas wykonywania takich osłon, są bardzo szczelne i trwałe. Samo ich zainstalowanie w miejscu docelowym jest bardzo proste. Wymaga jednak odpowiedniego sprzętu, dlatego większość firm oferuje kompleksowe wykonywanie takich powłok. To znaczy, że na plac budowy lub remontu przyjeżdża wykwalifikowany pracownik, który posiada odpowiedni reaktor oraz wąż natryskowy i wykonuje nam taką izolację. Rozgrzane tworzywo, które zostaje naniesione na odpowiednią powłokę zaczyna zwiększać swoją objętość. Dzięki efektowi spienienia, który powoduje powstanie bardzo wielu szczelin powietrznych, sprawia, że izolacja natryskowa jest tak wydajna.

Występują dwie podstawowe grupy izolacji natryskowych z pianek poliuretanowych. Tworzywo które posiada strukturę otwarto-komórkową idealnie nadaje się do ocieplania poddaszy. Dzięki temu para wodna nagromadzona w pomieszczeniach może swobodnie przenikać przez warstwę docieplenia i opuszczać budynek. Tworzywo PUR z komórkami zamkniętymi sprawdzi się w miejscach, w których konstrukcja może być narażona na działanie wody. Dlatego bardzo często stosuje się je na ścianach fundamentowych.