Wyposażenie straży pożarnej

Straż pożarna w Polsce to jedna z najbardziej przydatnych organizacji w Polsce. Każdego dnia strażacy narażają swoje życie, by pomagać ludziom, często są jednak z tego powodu niedoceniani. Niskie płace w straży pożarnej nie motywują do działania, a jednak pomimo tego strażacy nie zniechęcają się do tej pracy i reagują na każde wezwanie tak szybko jak się da. W Polsce istnieje zarówno straż zawodowa, jak i uzupełniająca ją straż składająca się z ochotników.

Rodzaje akcesoriów dla strażaków

akcesoria dla strażakówStrażacy nie byliby w stanie przeprowadzać prawidłowo swoich akcji pożarniczych bez odpowiedniego wyposażenia, które jest niezbędne w ich pracy. Oprócz sprzętu ciężkiego, jakim dysponuje straż, niemałe znaczenie ma także odpowiednio dobrane akcesoria dla strażaków, takie jak hełmy, siekiery, czy też elementy ubrania. Strażak każdego dnia naraża się na niebezpieczeństwo, wchodząc do palących się budynków, czy też wyciągając ludzi z wraków samochodów. Ich ubranie, oraz wyposażenie musi być na tyle uniwersalne, aby sprawdzało się w każdej sytuacji, w której taki strażak się znajdzie. Poza akcjami gaśniczymi na wyposażeniu strażaka znajduje się mundur taktyczny, taki sam jak posiada policja, czyli bluzy i spodnie na wzór wojskowych i wysokie, wiązane buty. Do tego dochodzi hełm z osłoną, której zadaniem jest ochrona twarzy, a przede wszystkim oczu strażaka. W przypadku pożaru strażak przyodziewa już ciężki mundur, z materiału żaroodpornego, który chroni go przed płomieniami pochodzącymi z pożaru. Do tego dochodzi wyposażenie gaśnicze, czyli gaśnica i butla z tlenem, dzięki której strażak może poruszać się w dymie powstałym przez pożar. Jeśli by nie posiadał takiego wyposażenia, to bardzo szybko udusiłby się dymem, a o wejściu do płonącego budynku nie byłoby żadnej mowy. Na szczęście jednostki straży pożarnej nie puszczają swoich ludzi na akcję bez odpowiedniego wyposażenia. Dowódcy straży odpowiadają karnie za narażanie swoich ludzi na niebezpieczeństwo, a byłoby nim na pewno posłanie ich bez odpowiedniej osłony.

Wyposażenie straży pożarnej jest bardzo drogie, ale na szczęście dość spora suma pieniędzy jest przeznaczona na nie z budżetu państwa. Strażacy dbają dość mocno o swój sprzęt, co widać po umytych samochodach i czystych mundurach, które pomimo codziennego narażania się na niebezpieczeństwo i zabrudzeń, które się przy tym generują, są zawsze prane i czyszczone przed każdą akcją. Trzeba przyznać, że za taką postawę strażakom powinna należeć się odpowiednia nagroda, gdyż jest to godna pochwały postawa.