Siłowniki hydrauliczne są najważniejszym elementem napędu hydraulicznego. Jest on coraz popularniejszy i zaczyna być stosowany w coraz większej ilości maszyn, zwłaszcza produkcyjnych i przemysłowych. Najważniejszym elementem siłownika jest tłok, poruszający się w ruchu liniowym.
Jakie pręty są najlepsze na tłoczyska?
Siłowniki hydrauliczne są najważniejszym elementem każdego napędu hydraulicznego. Składają się z kilku ważnych elementów, między innymi z tłoczyska oraz cylindra. Te dwa elementy są najważniejsze dla prawidłowej pracy napędu hydraulicznego. Ze względu na to, że tłok w siłowniku hydraulicznym porusza się w ruchu liniowym i ma podłużny kształt, do jego wytworzenia najczęściej wykorzystywane są pręty. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są w tym celu pręty tłoczyskowe ze stali. Jak łatwo się domyślić, nie mogą być to pręty takie same, jak stosowane w innych przypadkach. Pręty tłoczyskowe muszą się cechować przede wszystkim zwiększoną wytrzymałością, tak aby były w stanie znieść bardzo trudne warunki ich pracy. Z tego też względu do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się stal nierdzewną lub też chromowaną. To właśnie one będą najbardziej odporne na niekorzystne warunki pracy, takie jak stały kontakt z cieczą, co jest typowe przecież dla napędów hydraulicznych. Dodatkowe w przypadku taki prętów bardzo ważne jest, aby były one w pełni odporne na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza te związany z uderzeniem, a także na zarysowania. Wynika to bowiem z faktu, że wszelkie zarysowania, nawet mikroskopijne, na powierzchni tłoczyska mogą sprawiać większe tarcie podczas jego pracy, a to z kolei może spowodować, że praca tłoczyska będzie znacznie mniej wydajna. Zdecydowanie najważniejsze jest jednak, aby wybrany pręt był ściśle dostosowany do zastosowania w roli tłoczyska. W innym przypadku może ono bowiem szybko ulec zużyciu nawet gdy danej maszyny nie będziemy wykorzystywać zbytnio intensywnie. Oczywiście wpływ na stan i pracę wykonanego z prętu tłoczyska siłownika hydraulicznego ma także wiele innych czynników. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o szczelności cylindra – jeżeli o nią nie zadbamy, zanieczyszczenia przedostaną się do jego wnętrza, osiądą na wykonanym z pręta tłoczysku i mogą go zarysować. To z kolei bardzo szybko spowoduje zatarcie się tłoka.
Na prawidłową prace siłowników hydraulicznych ma wpływ wiele różnych czynników. Bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy siłownika były wykonane z najwyższej jakości materiałów. Szczególnie ważne jest to w przypadku tłoka tego siłownika, który powinien być wykonany z odpowiednio dostosowanych prętów.