Z księgowym czy bez księgowego?

Każdy, kto prowadził działalność gospodarczą doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że do pewnego momentu jest w stanie prowadzić swoją księgowość samodzielnie, ale w pewnym momencie rozwoju firmy i tak stanie przed dylematem zatrudnienia księgowego, który pomoże mu uporządkować sytuację związaną z płatnościami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Urzędu Skarbowego. Oczywiście, do pewnego momentu jak najbardziej istnieje możliwość efektywnego rozliczania się samodzielnie z tymi dwoma instytucjami.

Z czym wiąże się księgowość?

prowadzenie księgowości wrocławPrzedsiębiorca jest w stanie rozliczać się samodzielnie w sytuacji, kiedy zna podstawy rozliczania się z Urzędem Skarbowym oraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz nie zatrudnia pracowników, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Szczególnie korzystnie wygląda również sytuacja, kiedy jednocześnie nie jesteśmy płatnikami VATu. Wówczas, naszymi jedynymi obowiązkami w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest płacenie comiesięcznych składek do ZUS z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego wraz ze składką emerytalno-rentową oraz odprowadzanie odpowiedniego podatku do Urzędu Skarbowego. Jeżeli prowadzimy działalność i rozliczamy się na podstawie prowadzonej Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów to dodatkowo dochodzi nam obowiązek prowadzenia i archiwizowania tego dokumentu oraz wszystkich dowodów zakupu ewidencjonowanych w PKPiR. Kwestię związaną z ZUS załatwimy bezpośrednio w rejonowym ZUS na podstawie odpowiedniej deklaracji, a posiadając Podpis Kwalifikowany lub Podpis Cyfrowy możemy to zrobić również za pośrednictwem dedykowanej aplikacji emitowanej przez ZUS. Komplikacje pojawiają się, gdy zaczynamy zatrudniać pracowników na podstawie umowy cywilno-prawnej, w której to my jesteśmy stroną odpowiedzialną za opłacanie składek ZUS i płacenie podatku, w tym wypadku powinniśmy się rozejrzeć za osobą, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie księgowości Wrocław to miast, gdzie bez problemu znajdziemy godne polecenia osoby z branży księgowości z ogromnym doświadczeniem oraz na bieżąco uzupełniające swoją wiedzę o nowinki ze świata podatków i księgowości.

Konieczność zatrudnienia księgowego jest naturalną drogą w rozwoju firmy i wynika z niemożności uporania się samodzielnie z bardzo dużym nakładem pracy i wciąż zmieniającą się dyscypliną jaką jest tematyka ubezpieczeń społecznych i podatków. Duże firmy zatrudniają całe kadry, całe działy odpowiadające za sprawy podatkowo-ubezpieczeniowe. Ktoś, kto prowadzi księgowość powinien być na bieżąco wraz ze wszystkimi zmianami w prawie podatkowym i ubezpieczeniowym.