Zabezpieczenie przejazdu z wykorzystaniem szlabanu

 

Niezależnie od okoliczności podróży najważniejszą kwestią jest zapewnienie odpowiednich warunków dla wszystkich osób, które znajdują się na drogach publicznych czy prywatnych. W celu utrzymania w odpowiedniej kondycji infrastruktury drogowej każdego roku z budżetu danego kraju przeznaczane są znaczne środki na wykonanie odpowiednich napraw i konserwacji dróg oraz przepraw mostowych. Nie inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o przejazdy kolejowe.

Szlabany kolejowe i ich charakterystyka

SzlabanInfrastruktura drogowa jest jednym z podstawowych elementów gospodarki, które bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo obywateli. Właśnie dlatego co roku wykonywane są czynności mające na celu utrzymanie bieżących dróg w odpowiedniej kondycji. Oprócz tego podejmowane są inwestycje, które mają na celu budowę zupełnie nowych dróg, przepraw wodnych czy przejazdów kolejowych. Czynności te są podejmowane z uwzględnieniem najnowszych obowiązujących przepisów oraz standardów. Wszystko to wpływa na odpowiedni poziom bezpieczeństwa osób poruszających się po drogach państwowych. Jednym z bardziej niebezpiecznych momentów podczas podróży autem osobowym czy każdym innym środkiem komunikacji kołowej jest przejazd kolejowy. Większość nowopowstałych przejazdów jest monitorowana oraz posiada specjalne rogatki, które są opuszczane na czas przejazdu pociągu. W przypadku starszych lub mniej uczęszczanych dróg bardzo często przejazdy są niestrzeżone a ich pokonanie wymaga od kierowcy zachowania odpowiedniego poziomu koncentracji. Problem ten eliminuje modernizacja infrastruktury obejmująca między innymi montaż nowych szlabanów oraz odświeżenie oznakowania zarówno pionowego jak i poziomego. Czynności te w znacznym stopniu poprawiają bezpieczeństwo przeprawy przez przejazd kolejowy. Szlaban zapewnia zabezpieczenie na wypadek chęci przejścia przez tory kolejowe osób postronnych takich jak chociażby osoby piesze. W przypadku samochodów szlaban stanowi zaporę, której nie można ominąć nie ryzykując uszkodzenia powłoki lakierniczej auta. Jak widać rozwiązanie to może w znacznym stopniu zwiększyć poziom bezpieczeństwa podczas przejazdu pociągu.

Warto dodać, że żeby zwiększyć skuteczność stosowania zabezpieczenia jakim jest szlaban musi być on pomalowany na odpowiedni kolor. W chwili obecnej w większości przypadków spotykane są szlabany o kolorze czerwono białym. Na szlabanach czasami umieszczane są również źródła światła, które mają stanowić dodatkowy element informacyjny o zamkniętym przejeździe. Oprócz tego obok szlabanu znajduje się sygnalizator świetlny w kształcie semafora, który informuje o zbliżającym się pociągu poprzez naprzemienne miganie świateł.