Zabieg w komorze hiperbarycznej

W ostatnim czasie każdy z nas zaczął bardziej interesować się swoim stanem zdrowia. Sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że każdy z nas zaczął myśleć o tym, w jakim stanie obecnie znajduje się nas organizm i co zrobić, aby wspomóc jego funkcjonowanie. Do tej pory zazwyczaj korzystaliśmy z leczenia dopiero, kiedy zauważyliśmy, że coś nam doskwiera. Jeśli zapadliśmy na jakąś chorobę to rozpoczynaliśmy leczenie obecnie jednak coraz więcej osób zaczęło stawiać na profilaktykę.

Jak wyglądają zabiegi w komorze hiperbaryczej?

komora hiperbaryczna w warszawie - cena zabieguWraz z pandemią zaczęliśmy zauważać, jak ważny jest tlen dla naszego normalnego funkcjonowania. Okazało się, że to właśnie on jest skuteczny w walce z koronawirusem, a właściwie z leczeniem spustoszenia, jakie ten wyrządził w naszym organizmie. Z pomocą w takiej sytuacji mogą nam przyjść komory hiperbaryczne. Warto wiedzieć, że dostępna dla każdego jest komora hiperbaryczna w Warszawie – cena zabiegu nie jest wysoka. Za jedną sesję zapłacimy około stu pięćdziesięciu złotych, ale warto wiedzieć, że coraz więcej ośrodków w Polsce ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu zabieg ten jest refundowany. Sama komora hiperbaryczna jest miejscem, w którym stężenie tlenu w powietrzu jest dużo wyższe, niż normalnie. Najczęściej wykorzystywana jest w przypadku zatrucia czadem, jednak coraz więcej osób wykonuje zabiegi w celu profilaktycznym. Wskazaniem jest anemia, miażdżyca, nadciśnienie, a także trudno gojące się rany. Przykładem są rany powstałe u cukrzyków, gdzie z powodu zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi niezbyt dobrze zachodzi proces gojenia. Warto wiedzieć, że tlen stymuluje nasze komórki do regeneracji i namnażania się, dzięki czemu proces gojenia zachodzi szybciej. Dodatkowo komora hiperbaryczna może być stosowana po przeszczepie, jeśli jest ryzyko odrzucenia. Chętnie korzystają z niej również osoby borykające się z migrenami, ponieważ przynosi ona ogromną ulgę. Tlenoterapia stosowana jest także w przypadku otyłości, czy martwicy.

Jeśli chodzi o sam przebieg zabiegu to nie jest on skomplikowany. Czas trwania tlenoterapii, a także szczegółowe parametry, jak na przykład stężenie tlenu oraz ciśnienie ustalane jest indywidualnie tak, aby było jak najbardziej dopasowane do pacjenta. Pacjent dodatkowo posiada maseczkę, dzięki której oddychanie tlenem jest efektywniejsze i więcej tego pierwiastka trafia do naszych płuc, a tym samym do naszego krwioobiegu. Również ilość sesji jest dostosowywana do indywidualnego pacjenta.