Zalety domów szkieletowych

Tak samo jak każda technologia, tak i domy szkieletowe mają zalety oraz wady. Niestety wobec takiej budowy przez lata narosło wiele mitów. Domy w takiej technologii są wznoszone od lat w wielu krajach i cieszą się uznaniem. Aby jednak efekt był zadowalający, konieczne jest wykonanie fachowe oraz zgodne z zasadami budownictwa szkieletowego. Dlatego przed wybraniem firmy zajmującej się budową i podpisaniem umowy, dobrze  byłoby poprosić o referencje i zapoznanie się z wniesionymi konstrukcjami.

Szybko powstające domy szkieletowe

domy szkieletowe projekt nowoczesnyJednym z głównych czynników wyróżniających domy szkieletowe jest czas powstawania. Konstrukcja domu w tej technologii powstaje w czasie wynoszącym od dwóch do trzech miesięcy. Jeżeli zastosuje się dodatkowo prefabrykaty, możliwe jest dodatkowe przyspieszenie tego procesu, w efekcie czego montaż bryły może ograniczyć się do kilku dni roboczych. Prace wykończeniowe standardowo zajmują od dwóch do czterech miesięcy. Konieczne jest przede wszystkim przygotowanie tradycyjnych fundamentów na działce. Pod lekkie domy szkieletowe fundamenty mogą być jednak uproszczone. Więźba zazwyczaj jest budowana z gotowych wiązarów, co także przyspiesza ten proces. W czasie budowy domów szkieletowych praktycznie nie ma mokrych prac, w związku z czym nie będzie potrzeby robienia długich przerw technologicznych. Stropy robione są standardowo z belek drewniany, a nie z betonu, który jest standardowo sezonowany. Jeżeli interesują nas domy szkieletowe projekt nowoczesny będzie niezwykle istotnym elementem. Należy pamiętać, że nie można rozkładać wnoszenia takiego domu na etapy, ponieważ nie można zostawić szkieletu drewnianego na powietrzu. Szybka budowa domu wymaga więc przygotowania niezbędnych środków finansowych już na samym początku budowy. Ze względu na to, że konstrukcja jest lekka, już na etapie projektowania należy zastanowić się, w jakich miejscach mają być powieszone na ścianach ciężkie przedmioty i tak należy zamontować odpowiednie wzmocnienia.

Ogromną zaletą domów szkieletowych jest coraz popularniejsza ich prefabrykacja. Odbywa się ona na różnych poziomach. Już w fabryce ściany mogą zostać wstępnie zamontowane albo ocieplone. Możliwe jest także zamontowanie okien i drzwi, a także warstw wykończeniowych. Zastosowanie prefabrykacji pozwala na przyspieszenie i tak szybkiej budowy nieruchomości. Co istotne, będzie ona również pozwalała na wyeliminowanie wielu błędów, ponieważ wtedy ściany są budowane zgodnie z fachowym projektem i jednocześnie są montowane przez wykwalifikowanych pracowników.