Zalety stosowania kompensatorów stalowych

Elementy, takie jak kompensatory, są wykorzystywane w celu ograniczania drgań, wibracji, naprężeń oraz sił skręcających w wielu urządzeniach przemysłowych. Na rynku dostępne są zarówno modele gumowe, stalowe, jak i na przykład teflonowe. Są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, co przekłada się na skuteczność, bezpieczeństwo stosowania, a także bezawaryjną eksploatację. Są nie tylko wykonywane z trwałych tworzyw, ale jednocześnie sprawdzane pod względem wytrzymałości, co potwierdza wysoką jakość.

Powszechne zastosowania kompensatorów stalowych

kompensatory staloweDostępne na rynku kompensatory wykonane z gumy oraz stali są montowane w miejscach, w jakich występują skoki ciśnienia albo temperatury. Odpowiadają one za przejmowanie drgań powstających w czasie prac, między innymi turbin, pomp czy kompresorów. Tego rodzaju kompensatory mają precyzyjnie ukształtowany mieszek z gumy syntetycznej, wraz ze wzmocnieniem nylonowym oraz odpowiadają za kompensowanie wydłużenia ciepła, przesunięcia kątowego i osiowego, jak również naprężenia. Warto wybierać wysokiej jakości kompensatory stalowe. Są one najczęściej zalecane w przypadkach, kiedy ciśnienie w instalacji nie przekracza 63 Barów. Dodatkowo nadają się one do pracy z materiałami o bardzo zróżnicowanych wysokościach temperatury. Odpowiedni model powinien być dobierany zarówno do kierunku przemieszczania się mediów, jak również do kąta nachylenia poszczególnych odcinków takiej instalacji. W przypadku instalacji przemysłowych zewnętrznych, funkcja kompensatorów polega także na minimalizowaniu hałasu oraz drgań, które mogą zakłócać działanie innych maszyn danej firmy. Montaż kompensatorów jest więc niezbędny w celu prawidłowego działania przewodów oraz minimalizowania ryzyka powstania poważnej awarii na złączach. Kompensatory różnią się między sobą zarówno rodzajem materiałów z jakich są wykonane, ale również wielkością czy kształtem. Łączy je jednak jeden cel, czyli zapobieganie uszkodzeniom na przewodach i dzięki temu są tak popularnie wybierane w przemyśle.

Uznaje się, że kompensatory drgań są niezbędnymi elementami w rurociągach oraz instalacjach energetycznych, w których istnieje możliwość występowania ciągłych skoków termicznych. Sprawdzają się również w przypadku przewodów grzewczych oraz chłodniczych, gdzie to właśnie zmiany temperatur mogą powodować rozciąganie się materiału i zmianę jego właściwości. Z tego względu kompensatory, w tym także wykonane ze stali, znajdują uniwersalne zastosowanie w różnorodnych instalacjach wymagających szczelności.