Oszczędne gospodarowanie zasobami drzewnymi jest jednym z podstawowych celów, które powinniśmy sobie stawiać jako społeczeństwo globalne. Jest to koniecznością ze względu dbałość o środowisko naturalne, a z drugiej strony rodzi ograniczenie wydatków firm na ten bardzo cenny surowiec. Obecnie przedsiębiorcy branży drzewnej mają do dyspozycji szereg nowoczesnych urządzeń do przeróbki drewna, które maksymalnie ograniczają ilość odpadów. Jednym z nich są rębaki do drewna.
Podział i budowa rębaków do drewna
Rębaki do drewna są urządzeniami stosowanymi już od wielu lat i jak wszystkie urządzenia podlegają stopniowej ewolucji poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych i modyfikacji. Są one podstawowymi maszynami służącymi do przerobu gałęzi wraz z odrostami, mniejszych pni drzew oraz innych zdrewniałych części roślin. Do niedawna wszystkie te elementy uważane były za odpady lecz obecnie dzięki rozdrabniaczom do drewna wytwarza się z nich zrębki będące surowcem do wytwarzania ekologicznego opału w formie pelletu lub brykietu. Drewniane zrębki są również bardzo często wykorzystywane w branży ogrodniczej. Producenci dostarczają na rynek rębaki w trzech wersjach napędu. Są to urządzenia uprawiane w ruch silnikami elektrycznymi, jednostkami spalinowymi oraz napędzane przez wał odbioru mocy z ciągnika. Oprócz napędu różnią się parametrami przerobu aby umożliwić odbiorcy możliwość dostosowania do własnych potrzeb. Kolejna różnica pomiędzy tymi urządzeniami może wynikać z zastosowania mechanizmu tnącego. W jednych przypadkach są to rębaki tarczowe, a w innych bębnowe. Noże tnące wykonane z wysokogatunkowej stali narzędziowej osadzane są na obrotowych tarczach lub bębnach. Ostatnia podstawowa różnica pomiędzy rębakami to funkcjonalność wynikająca z produkcji urządzeń przeznaczonych dla użytkowników domowych i dla profesjonalistów. Z punktu widzenia uniwersalności zastosowań warto rozważyć zakup urządzeń spalinowych. Obecnie najlepszy rębak spalinowy to taki, który umożliwia mobilność i jest umieszczony na różnego rodzaju platformach kołowych. Umożliwia to pracę bezpośrednio w terenie co obniża koszty procesu przerobu materiału drzewnego. W najlepszych rębakach zastosowano elektroniczne nastawy wielkości frakcji zrębkowania, systemy bezpieczeństwa oraz różnorodne elementy ułatwiające pracę operatora.
Podstawowe elementy rębaka są jednakowe dla wszystkich rodzajów. Są to lej podawczy wykonany najczęściej z blachy, mechanizm tnący tarczowy lub bębnowy, napęd, wentylator oraz ramię wyrzutowe. Bardzo istotną cechą rębaków do drewna jest ich wyjątkowo solidna budowa z wykorzystaniem odpornych materiałów. Są to bowiem urządzenia narażone podczas pracy na duże przeciążenia i ten aspekt ma dla producentów zasadnicze znaczenie aby zapewnić bezpieczeństwo pracy.