Złomowanie bezużytecznych samochodów

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego samochodu stało się już nie luksusem a koniecznością lub podstawą do funkcjonowania. Jest to jeden z najbardziej popularnych środków transportu. Ilość samochód ciągle wzrasta i średnio na rodzinę przypadają 2 auta. Chętnie wymieniamy auta na nowe nawet już po kilku latach. Ceny starszych aut co roku znacznie maleją, a czasem po prostu brak już chętnego na zakup kilkunastoletniego pojazdu.

Zezłomowanie starego auta

ZłomowanieJeśli nasz kilkunastoletni samochód nie może znaleźć nowego nabywcy i stoi bezczynnie na podwórku czy w garażu szybko niszczeje. Często też jeśli nikt nie chce kupić od nas całego auta decydujemy się na sprzedaż jego oddzielnych jeszcze sprawnych części aż w końcu niezbędne jest złomowanie zdekompletowanego pojazdu. Warto wiedzieć, że oddając auto do stacji demontażu pojazdu sprawdzana jest jego waga. Powinien on ważyć 90% wagi wpisanej w dowodzie. Powinien też zawierać wszystkie podstawowe dla auta elementy takie jak skrzynia biegów, silnik, koła, podwozie. Jeśli decydujemy się na samodzielny demontaż części warto zdemontować elementy wewnętrzne tapicerki lub elementy elektryki. Te, które nie mają zamienników, a które jako nowe są dość nowe. Te części ważą niewiele a więc ich brak nie wpłynie znacząco na wagę oddanego do kasacji pojazdu. Oddając auto o odpowiedniej wadze możemy liczyć na kilkaset złotych za jego złomowanie lub darmowy odbiór z naszej posesji. Ma to znaczenie w momencie gdy mieszkamy daleko od złomowiska lub gdy po prostu nie mamy na to czasu. Jeśli natomiast braki w wadze będą większe, wówczas stacja demontażu może zażądać zapłaty 10 zł za każdy brakujący kilogram. Inne firmy mają cennik obowiązujący na brakujące poszczególne części. Aby zezłomować auto należy także okazać się dokumentami pojazdu takimi jak dowód czy karta pojazdu. Jeśli nie jesteśmy właścicielem wówczas musimy posiadać pełnomocnictwo. Po zezłomowaniu należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji w ciągu 30 dni i przedstawić zaświadczenie o kasacji auta wystawione przez upoważnioną do tego firmę. Dzięki temu wyrejestrujemy pojazd. Następnie należy powiadomić także o kasacji ubezpieczyciela.

Kasacja pozwala nam nie tylko pozbyć się rozpadającego się auta z naszego podwórka, ale także rozwiązać umowę na OC. Dzięki temu będziemy zwolnieni z zapłaty ubezpieczenia, które jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem. W ten sposób uwolnimy się od zbędnych kosztów bowiem niezależnie od stanu technicznego pojazdu ubezpieczenie OC płacić trzeba.