Znaczenie ściółkowania folią

Producenci folii oferują obecnie bardzo specjalistyczne powłoki dedykowane konkretnym branżom. Używając odpowiednich surowców i technologii produkcji osiągnęli możliwość niemal dowolnego kształtowania ich właściwości fizycznych i chemicznych. Widząc potrzeby rolnictwa zaoferowali linie linie tzw. agrofolii przeznaczonych do różnorodnych działań prowadzonych we wszystkich jego sektorach od uprawy po pakowanie.

Rodzaje folii do ściółkowania

czarna folia ściółkowaZastosowanie folii w różnych obszarach produkcji rolnej walnie przyczyniło się do podniesienia wydajności i zmniejszenia kosztów. Dzięki specjalistycznym foliom możliwa jest produkcja świetnej sianokiszonki, a w przypadku zastosowania jej do ściółkowania uzyskuje się znaczny wzrost plonów przy ograniczonych wydatkach. Ściółkowanie zagonów ma ogromne znaczenie i jest bardzo powszechnie stosowane. Używa się do tego specjalistycznych folii dwu lub trzywarstwowych o różnej szerokości i grubości dostosowanej do charakteru upraw. Istnieje wiele metod ściółkowania, a do jednej z nich jest wykorzystywana czarna folia ściółkowa. Surowcem do produkcji folii jest polietylen, polichlorek winylu i polipropylen. Podstawowym jej zadaniem jest odcięcie światła słonecznego od chwastów mogących pojawić się na zagonach. Dzięki temu ogranicza się ilość używanych środków chwastobójczych. Jej zadaniem jest również zatrzymanie wilgoci w glebie oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury podłoża. Należy przy tym uważać gdyż w okresach dużego nasłonecznienia czarna folia może aż nadto podnieść temperaturę co będzie prowadziło do wypalenia roślin. Zadaniem ściółkowania folią jest również stworzenie odpowiednich warunków fitosanitarnych, co zapobiega przenoszeniu się grzybów i chorób. Folia ściółkowa chroni również rośliny przed owadami. Ściółkowanie zapobiega również zabrudzeniu plonów. W pewnych przypadkach warto zastosować ściółkowanie folią czarno – białą co umożliwia lepszą regulację temperatury gleby. W tunelach foliowych i szklarniach stosuje się ściółkowanie folią białą doświetlającą uprawy. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się czarna folia biodegradowalna.

Producenci folii do ściółkowania zagonów oferują powłoki przeznaczone do upraw konkretnych roślin. Dysponują oni perforatorami, które wykonują nacięcia w folii w odpowiednim rozstawie. Zastosowanie folii ściółkowych to milowy krok naprzód w intensyfikacji upraw bez konieczności walki z chwastami za pomocą herbicydów. To bardzo duże ułatwienie prac polowych i ogromne zmniejszenie kosztów uprawy.