Skuteczne sposoby cięcia róż

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych róż, który może przysparzać znaczne trudności, jest proces prawidłowego przycinania. Niestety komplikacje wynikają z faktu, iż każdą z grup, a nawet odmian róż powinno się przycinać w inny sposób. Celem regularnego przycinania będzie zwiększenie poziomu zdrowotności roślin, ponieważ w takim przypadku usuwa się chore pędy, przemarznięte albo martwe. Oprócz tego proces przycinania powoduje odmłodzenie róż. Pozwala to również na sterowaniem pokrojem roślin, a także jakością i ilością kwitnienia.

Ogólne zasady cięcia róż w ogrodzie

najlepsze cięcie różNajlepszym terminem na cięcie róż jest wiosna. Wyjątkiem są jednak róże kwitnące raz w roku, które powinny być cięte latem, już po zakończeniu kwitnienia. Należy zacząć od usunięcia chorych pędów i tych, które są uszkodzone. Następnie należy wyciąć pędy krzyżujące się i zbyt zagęszczające krzew. Usuwa się również te pędy, które są cienkie i słabe, a także pojawiające się dzikie odrosty z podkładek. W przypadku wielu odmian róż wskazane jest także usunięcie przekwitłych kwiatostanów, aby pobudzić je do kolejnego i to obfitszego kwitnienia. Warto przeprowadzić najlepsze cięcie róż. Przycinanie róż wielokwiatowych ma za zadanie stymulowanie wykształcenia silnych przykorzeniowych pędów, a także kształtowanie kulistego krzewu z równomiernie rozmieszczonymi pędami. Rośliny te najlepiej kwitną na przyrostach z bieżącego roku, w związku z czym wymagają corocznego przycinania. Należy je zacząć od usunięcia przy korzeniu pędów najsłabszych oraz najstarszych, a także chorych czy krzyżujących się. W przypadku zbrązowiałych, przemarzniętych pędów, należy je usunąć aż do zielonych miejsc. Najgrubsze pędy powinno się skracać pozostawiając od 4 do 6 oczek, natomiast cieńsze pozostawiając od 2 do 4 oczek. W przypadku róż rabatowych silne obcinanie może wycieńczyć rośliny. Z tego powodu niskie odmiany róż rabatowych należy ciąć na wysokość 20 do 30 cm, natomiast wysokie na 30 do 50 cm. Przeciętnie pozostawia się na nich od 5 do 10 pędów.

W przypadku róż pnących cięcie należy rozpocząć dopiero po trzecim roku. Przez pierwsze lata rośliny powinny się rozrosnąć, aby wytworzyć silny pęd szkieletowy. Jeśli róże powtarzają kwitnienie, go należy ciąć je na wiosnę, a jeśli nie powtarzają to tnie się je latem po przekwitnięciu. Natomiast róż okrywowych nie trzeba przycinać w każdym orku, ponieważ wtedy nie pokryłyby dobrze całej powierzchni. W tym wypadku nie trzeba się specjalnie przejmować techniką cięcia, ponieważ są one bardzo odporne i dobrze znoszą cięcia.